środa, 4 marca 2009

Na co musisz uważać jako poręczyciel wekslowy?

Ty, lub Twoja spółka może zostać poręczycielem wekslowym, musisz wówczas bardzo uważać, bo odpowiedzialność poręczyciela wekslowego jest bardzo rygorystyczna. Możesz nawet ponieść odpowiedzialność, gdy dłużnik wekslowy uwolni się od odpowiedzialności np. ze względu na przedawnienie roszczenia.

Zapłata weksla może zostać poręczona (jest to tzw. aval) do całości lub części sumy wekslowej. Poręczenie musi być umieszczone na wekslu (lub przedłużku) – zarówno na przedzie jak i odwrocie blankietu.

Pamiętaj, że poręczenie powinno znaleźć się na samym wekslu. Jeżeli poręczenie zostanie zawarte w odrębnym dokumencie będzie wtedy klasycznym poręczeniem cywilnym. Oznacza to, że w sytuacji, kiedy zobowiązanie z weksla (zobowiązanie za które poręczono) okaże się nieważne, poręczenie również będzie nieważne. Natomiast poręczenie wekslowe będzie ważne nawet w razie nieważności zobowiązania osoby, za którą poręczył. Poręczyciel (avalista) nie będzie odpowiadał tylko, jeśli nieważność spowodowana jest wadą formalną samego weksla.

Poręczycielem możesz się stać z wyboru lub przypadkiem.
Jeśli świadomie poręczasz weksel to możesz to zrobić jako osoba prywatna lub jako spółka. Jako osoba prywatna poręczasz weksel (stając się tzw. avalistą) poprzez:
- podpisanie się na pierwszej stronie lub
- podpisanie się na odwrotnej stronie weksla z dopiskiem dodatkowo opatrzone zwrotem – „per aval”, „poręczam” lub „gwarantuję”.

Spółka z o.o. także może być poręczycielem wekslowym (np. spółki zależnej), obowiązują tu takie same zasady jak opisane powyżej dla osób prywatnych. Pamiętaj jednak, że jeśli działasz jako reprezentant spółki, to musi to wyraźnie wynikać z treści weksla. Oprócz Twojego podpisu powinna więc być informacja, że poręczycielem jest Twoja spółka. Pamiętaj też, że jeśli poręczycielem jest spółka, to podpisy muszą być złożone zgodnie z zasadami jej reprezentacji (w przeciwnym razie osoba, która się podpisze będzie odpowiadać jako poręczyciel – osoba prywatna).

Jako poręczyciel odpowiadasz solidarnie wraz z pozostałymi dłużnikami wekslowymi (art. 47 pw) np. akceptantem, wystawcą.
Pamiętaj więc, żeby nie podpisywać się bez potrzeby na wekslu. W takiej sytuacji ciężko będzie Ci wykazać, że nie jesteś dłużnikiem wekslowym.

Brak komentarzy:

FACEBOOK