czwartek, 17 stycznia 2008

Dlaczego warto na zwolnieniu mieć wpisane, że pracownik „może chodzić”?

Pracownik, który znajduje się na zwolnieniu lekarskim, powinien znajdować się w domu, jeśli zaś okaże się, że pracownik przebywa gdzie indziej, np. w tym czasie wykonuje pracę dla kogoś innego, to pracodawca może wypowiedzieć mu umowę o pracę, a w uzasadnionych przypadkach także rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Dlatego dla pracownika ważne jest posiadanie na zwolnieniu lekarskim adnotacji, że może chodzić, gdyż w ten sposób może wytłumaczyć swoją nieobecność w domu lub obecność w innym miejscu. O tym, jak korzystna może być taka adnotacja, przekonują niektóre z orzeczeń Sądu Najwyższego, np. w wyroku z 2 kwietnia 1998 r., sygn. akt I PKN 14/98, opubl. OSNP 1999/6/210 SN stwierdził, że udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego zawierającego adnotację „chory może chodzić” nie koliduje z obowiązkami pracowniczymi i nie może być uznany za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 kp.

Z innych orzeczeń wynika jednak, że nie zawsze będzie to argument skuteczny, np. w wyroku z 13 czerwca 1985 r. sygn. akt I PR 37/85, opubl. OSNC 1986/4/58 SN stwierdził, że udział pracownika w wycieczce zagranicznej w czasie korzystania przez niego ze zwolnienia lekarskiego z adnotacją „może chodzić” stanowi nadużycie zwolnienia przez pracownika, jeśli lekarz nie zalecił wyjazdu w celu poprawy stanu zdrowia. Jak widzisz, niekiedy przydaje się także adnotacja o zmianie klimatu, np. na cieplejszy…

Brak komentarzy:

FACEBOOK