czwartek, 3 stycznia 2008

Czy pracownik może uniknąć odpowiedzialności, nawet jeśli podpisał umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownik, któremu powierzono mienie z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Od odpowiedzialności tej może się on uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

Na powyższych zasadach pracownicy mogą przyjąć wspólną odpowiedzialność materialną za mienie im powierzone, łącznie z obowiązkiem wyliczenia się. Podstawą łącznego powierzenia mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej, zawierana na piśmie między tymi pracownikami a pracodawcą. Pracownicy ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną odpowiadają w częściach określonych w umowie. Jednakże w razie ustalenia, że szkoda w całości lub w części została spowodowana przez niektórych pracowników, za całość szkody lub za stosowną jej część odpowiadają tylko sprawcy szkody.

Jeśli chodzi o uwolnienie się pracownika od odpowiedzialności, to zwróć uwagę na treść wyroku Sądu Najwyższego z 7 marca 2001 r. (sygn. akt I PKN 288/00, opubl. OSNP 2002/23/570): „Pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę w mieniu powierzonym (art. 124 § 3 KP), jeżeli udowodni, bądź wykaże z wysokim prawdopodobieństwem, że szkoda powstała na skutek zdarzeń od niego niezależnych.”.

Jak więc widzisz, uwolnienie się od odpowiedzialności jest jak najbardziej możliwe, choć w niektórych wypadkach wystarczy, że wykażesz po stronie pracownika jakieś zaniedbania, a uda się odzyskać choć część strat, jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 20 października 1998 r. (sygn. akt I PKN 387/98, opubl. OSNP 1999/23/742): „Pracownik odpowiedzialny za mienie powierzone na zasadach wspólnej odpowiedzialności materialnej (art. 125 KP), niezależnie od zakresu przyczynienia się pracodawcy do powstania szkody, nie może całkowicie uwolnić się na podstawie art. 124 § 3 KP od odpowiedzialności za niedobór, jeżeli ustalono w jego pracy konkretne zaniedbania, które spowodowały powstanie braków.”.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK