poniedziałek, 6 września 2010

Kiedy warto zatrudnić pracownika tymczasowego?

Jakiś czas temu doradzałem spółce, która otrzymała zlecenie na wyprodukowanie dużej partii towaru. Takie duże zlecenie to oczywiście powód do radości - pod warunkiem, że przedsiębiorstwo ma niezbędne moce przerobowe. W tym przypadku tak nie było, dlatego konieczne okazało się zatrudnienie nowych pracowników. Była to praca na jakiś czas i niestety nikt nie chciał się zatrudnić na tak krótki okres. Zarząd znalazł jednak rozwiązanie - nawiązał współpracę z jedną z agencji pracy tymczasowej. Mimo trudności ze znalezieniem odpowiedniej liczby pracowników, kontrakt udało się uratować!

Kiedy możesz chcieć skorzystać z agencji pracy tymczasowej? Zdarza się, że osoby zatrudnione w spółce przebywają przez dłuższy czas na urlopie wypoczynkowym, macierzyńskim lub chorują. Jeśli chcesz zastąpić nieobecnego pracownika, możesz rozważyć zatrudnienie pracownika tymczasowego.

Z usług agencji pracy tymczasowej warto również skorzystać, jeśli w spółce:
• występują sezonowe zwiększenia wydajności (np. w okresie lata w firmach produkujących lody, sprzedających lub produkujących zimne napoje) lub
• pojawiła się konieczność zatrudnienia specjalistów przy wdrażaniu projektów wymagających szczególnych, koniecznych tylko przez określony czas umiejętności (np. wysoko wykwalifikowanych informatyków przy wprowadzaniu nowego systemu oprogramowania, biegłych rewidentów i księgowych podczas sporządzania bilansu).

Zatrudniając pracownika tymczasowego, masz jednak także określone obowiązki. Po podpisaniu umowy z agencją, podczas zatrudniania pracownika, spółka jako pracodawca:
• musi przeszkolić daną osobę z zakresu bhp i ppoż,
• jest zobowiązana zapewnić pracownikowi tymczasowemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w tym również odzież i obuwie robocze, jeśli ten wykonuje pracę na stanowisku, na którym te środki ochrony są konieczne,
• musi prowadzić ewidencję jego czasu pracy,
• nie może powierzyć pracownikowi tymczasowemu wykonywania innego rodzaju pracy niż praca określona w umowie łączącej go z agencją, nawet gdyby powierzenie to miało nie przekraczać 3 miesięcy w roku kalendarzowym, było zgodne z kwalifikacjami pracownika i nie powodowało obniżenia jego wynagrodzenia (zauważ, że takie prawo przysługuje pracodawcy wobec pracownika zatrudnionego na stałe, nie zaś wobec pracownika tymczasowego),
• nie może skierować pracownika tymczasowego do pracy na rzecz i pod kierownictwem innego pracodawcy – pracownika tymczasowego nie można „podnająć”.

Więcej o tym, na co musisz zwrócić uwagę, zatrudniając tymczasowego pracownika, przeczytasz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” w artykule autorstwa p. mec. Iwony Jaroszewskiej-Ignatowskiej, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK