czwartek, 16 września 2010

Czy obniżysz VAT należny z faktury od nieistniejącego kontrahenta?

Zanim nawiążesz współpracę z kontrahentem, sprawdź jego dane nie tylko w KRS, ale także zwróć się do organu podatkowego z pytaniem czy jest podatnikiem VAT czynnym czy biernym. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że okaże się niesolidny i nie wywiąże się z zobowiązań. Ale nie tylko – unikniesz strat na podatku! Z przepisów ustawy o VAT wynika, że nie ma podstaw do:
• obniżenia podatku należnego,
• zwrotu różnicy podatku ani
• zwrotu podatku naliczonego
gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do ich wystawienia.
Wystawienie faktury przez nieistniejącą firmę pozbawia spółkę prawa do odliczenia VAT.
Przepisy ustawy o VAT nie zobowiązują spółki do sprawdzania kontrahenta. Ponosi jednak ryzyko, jeżeli z tego uprawnienia nie skorzysta. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w z wyroku z 17 sierpnia 2010 r. (sygn. akt I FSK 1258/09), w którym stwierdził, że: „Podatnik VAT, który nie sprawdzi wiarygodności kontrahenta, poniesie negatywne konsekwencje związane z wystawieniem faktury przez nieistniejącą firmę”.
Zdaniem NSA podmiot, który nie podjął wszelkich możliwych działań mających na celu zapewnienie, że realizowana przez niego transakcja nie stanowi części łańcucha obejmującego transakcję dotkniętą oszustwem w VAT, nie może powoływać się na ich legalność i ryzykuje utratę prawa do odliczenia naliczonego VAT.

A zatem jeśli Twoja spółka chce uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z fakturami wystawionymi przez nieistniejącego kontrahenta, warto zwrócić się do organu podatkowego o potwierdzenie, czy kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony.

Więcej o nowych interpretacjach przepisów istotnych dla Twojej spółki z o.o., takich jak powyższa autorstwa doradcy podatkowego p. Iwony Czauderny, przeczytasz w aktualizacjach poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK