poniedziałek, 13 września 2010

Czy wyjazd w delegację usprawiedliwi złożenie odwołania po terminie?

Może się zdarzyć, że spóźnisz się ze złożeniem jakiegoś istotnego pisma
w postępowaniu sądowym czy administracyjnym, np. apelacji, zażalenia, odwołania czy skargi. Jak wówczas postąpić? Składasz wniosek o przywrócenie terminu, w którym musisz wykazać, że fakt, iż nie złożyłeś pisma jest przez Ciebie niezawiniony. Z mojej praktyki wynika, że nie usprawiedliwisz opóźnienia, powołując się na fakt, iż nie zatrudniasz pracowników, a zatem tylko Ty sam mogłeś to zrobić, co nie było możliwa, ponieważ w tym czasie odbywałeś podróż służbową. Niedawno WSA w Rzeszowie wydał wyrok, w którym potwierdził ten pogląd.

Aby skutecznie złożyć po terminie odwołanie od decyzji, musisz udowodnić, że uchybienie nastąpiło bez Twojej winy. Podanie o przywrócenie terminu należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi.
Chodzi tu o uprawdopodobnienie nie tylko tego, że nie występuje Twoja wina umyślna (tzn. zamierzone działanie), ale również tego, iż nie dopuściłeś się niedbalstwa (tzn. niedołożenie należytej staranności). Aby wykluczyć swoją winę w uchybieniu terminu, należy wykazać, że mimo dołożenia wszelkich możliwych w danych warunkach starań nie mogłeś przezwyciężyć przeszkody uniemożliwiającej Ci wniesienie pismo w ustawowym terminie.

Zdarzało się, że w tego typu sytuacjach członkowie zarządu wysuwali argument, że nie byli w stanie złożyć pisma z powodu pobytu w delegacji. Odniósł się do niego WSA w Rzeszowie, który stwierdził, że wyjazd na delegację służbową członka zarządu, co do zasady, nie stanowi przesłanki uzasadniającej brak winy w uchybieniu terminu do wniesienia odwołania (wyrok WSA z 13 lipca 2010 r., sygn. akt I SA/Rz 280/10).

Sąd stwierdził, że wyjazd w delegację nie jest czymś, czego nie można przewidzieć oraz nie stanowi przeszkody, której nie można przezwyciężyć, aby złożyć w terminie odwołanie. Sąd zaznaczył, że złożenie odwołania nie wymaga od Ciebie obecności w miejscu zamieszkania. Możesz je złożyć także podczas pobytu w delegacji. Innym rozwiązaniem jest ustanowienie pomocnika, który dokona tego w Twoim imieniu.

Więcej o nowych interpretacjach przepisów, takich jak powyższa autorstwa doradcy podatkowego p. Iwony Czauderny, przeczytasz w aktualizacjach poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK