poniedziałek, 7 czerwca 2010

Kiedy możesz zostać odwołany z urlopu?

W zeszłym roku, podczas mojego wakacyjnego urlopu zadzwonił do mnie znajomy i powiedział, że właśnie wybiera się na urlop, ale jego szef zażądał, żeby zabrał ze sobą telefon komórkowy. Czy muszę to zrobić? – zapytał mój znajomy. Odpowiedziałem, że niestety tak – jest szefem działu handlowego oraz członkiem zarządu spółki z o.o. i może się zdarzyć, że konieczne będzie „ściągnięcie” go z urlopu. Mimo że zwykły pracownik nie jest zobowiązany do podawania pracodawcy miejsca pobytu na urlopie oraz numeru telefonu, pod którym będzie dostępny, to członek zarządu spółki z o.o. powinien przed udaniem się na urlop pozostawić takie informacje.

Pracodawca ma prawo odwołać Cię z urlopu, gdy Twoja obecność w spółce będzie niezbędna, a tak się niekiedy zdarza. Spółka z o.o. może przerwać urlop członka zarządu przez odwołanie go z urlopu, tylko jeśli okoliczności wymagające jego obecności nie były przewidywalne. Zauważ, że gdyby zaistniały wcześniej niż chwila rozpoczęcia urlopu, wówczas spółka miałaby prawo przesunięcia Twojego urlopu, a nie odwołania Cię z wypoczynku (art. 164 § 2 kp). Zauważ jednak, że w przypadku członka zarządu spółki zakres sytuacji uzasadniających odwołanie go z urlopu może być szerszy niż dla osób zajmujących inne stanowiska.

Aby odwołać członka zarządu z urlopu, spółka składa odpowiednie oświadczenie woli (art. 60 kc). Może to zrobić także inny członek zarządu spółki lub np. kierownik działu kadr. Oczywiście raczej to nie kierownik działu kadr podejmie osobiście decyzję w tej sprawie – zwykle dokona tego w uzgodnieniu z radą nadzorczą lub przedstawicielem wspólników – niemniej jednak odpowiednie pismo może być podpisane właśnie przez tę osobę.

Przepisy kp nie zawierają wymogu co do formy odwołania. Nie musi być ono zatem w formie pisemnej, ale może zostać przekazane ustnie, np. za pośrednictwem telefonu, a także innych środków porozumiewania się na odległość (faks, telegram, poczta elektroniczna).

Istotne jest zatem, aby członek zarządu miał możliwość zapoznać się z informacją o odwołaniu go z urlopu, a więc pracodawca musi wiedzieć, w jaki sposób może z nim nawiązać kontakt.

Szerzej o możliwości odwołania pracownika z urlopu przeczytasz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”, w artykule p. mec. Sylwii Błaszczak, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK