czwartek, 9 października 2008

Jak uchronić się przed domniemaniem winy w niezłożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki?

Jako członek zarządu odpowiadasz za długi spółki, jeśli egzekucja przeciwko niej okaże się bezskuteczna (art. 299 ksh). Podstawową przesłanką, dzięki której możesz uwolnić się od odpowiedzialności, jest wykazanie, że na czas został zgłoszony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. W niedawno wydanym wyroku Sąd Najwyższy (wyrok Sądu Najwyższego z 11 marca 2008 r., sygn. akt II CSK 545/07, LEX nr 385597) wskazał, że istnieje domniemanie winy członka zarządu w niezgłoszeniu wniosku o upadłość we właściwym czasie, oznacza to, że to Ty, jako członek zarządu, będziesz musiał udowodnić, że nie ma w tym Twojej winy.

W sprawie tej spółka z o.o. nie była w stanie płacić swoim pracownikom, wynagrodzenia uiścił więc FGŚP, który następnie wystąpił o zwrot tej kwoty od spółki, a gdy to się nie udało, Fundusz wystąpił o zapłatę przeciwko członkom zarządu spółki.

Sądy obu instancji uznały, że członkowie zarządu powinni zapłacić solidarnie 1.600.017,16 zł z ustawowymi odsetkami, obciążając członków zarządu kosztami procesu. Zarząd próbował co prawda złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości (został on oddalony) i rozwiązać spółkę. Zdaniem sądów wnioski o ogłoszenie upadłości były złożone zbyt późno, bowiem członkowie zarządu już w listopadzie 2001 r. stwierdzili, że dalszy byt spółki jest zagrożony (wniosek złożyli zaś w lutym 2002 r.). Nie wyjaśnili oni, z jakich przyczyn wynikło opóźnienie w złożeniu wniosku.

Sąd Najwyższy stwierdził, że w orzecznictwie sądowym przyjmuje się, iż właściwy czas na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest przesłanką obiektywną ustalaną na podstawie okoliczności faktyczne każdej sprawy (por. wyrok SN z 13 grudnia 2007 r., I CSK 313/07, niepubl.). Nie ma tu więc znaczenia subiektywna świadomość członków zarządu w zakresie. Tymczasem art. 299 § 2 ksh przewiduje domniemanie winy członka zarządu w niezgłoszeniu wniosku o upadłość we właściwym czasie. Sąd Najwyższy podkreślił, że członkowie zarządu muszą znać na bieżąco stan finansowy spółki i możliwość zaspokojenia długów (wyrok SN z 6 czerwca 1997 r., sygn. akt III CKN 65/97, opubl. OSNC 1997/11/181, OSP 1998/1/6).

Z powyższego oraz okoliczności sprawy wynika, że wniosek o ogłoszenie upadłości spółki został złożony zbyt późno, zaś członkowie zarządu nie wykazali w żaden sposób, że w tym opóźnieniu nie było ich winy. Takimi dowodami mogły być np.: opinia biegłego, że w danej sytuacji zarząd nie miał świadomości spełnienia przesłanek do wniosku o ogłoszenie upadłości, opinie świadków, że w tym czasie członek zarządu faktycznie nie miał możliwości spełniania swych funkcji (np. na skutek choroby) itp.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK