środa, 15 października 2008

Jak odwołanie z funkcji wpłynie na Twoje prawa wynikające z umowy o pracę?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że jeśli zasiadasz w zarządzie spółki, a jednocześnie jesteś w niej zatrudniony na umowę o pracę, to stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem prawnym od pełnienia funkcji w zarządzie (wyrok SN z 7 stycznia 2000 r., I PKN 404/99, OSNP nr 10/2001, poz. 347).

Wygaśnięcie mandatu (np. na skutek odwołania członka zarządu) nie oznacza zatem automatycznie jednoczesnego rozwiązania umowy o pracę. Stosunek pracy trwa nadal. Stanowi jednak uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia tej umowy. Aby rozwiązać umowę o pracę z członkiem zarządu, spółka musi złożyć odrębne oświadczenie woli, zmierzające do rozwiązania stosunku pracy. Wynika to także z treści art. 203 § 1 zdanie 2 ksh według którego „wygaśnięcie mandatu nie pozbawia go (byłego członka zarządu) roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu”. Członek zarządu ma więc prawo do wszelkiego rodzaju odpraw, odszkodowań itp. tak jak każdy inny pracownik spółki. W przeciwieństwie do „zwykłych” pracowników sądy często odmawiają jednak przywrócenia do pracy członków zarządu.

Co do zasady umowa o pracę nie musi być związana z okresem kadencji członka zarządu. Potwierdził to Sąd Najwyższy, według którego kadencyjność organów spółki prawa handlowego nie wymaga zawierania z członkami zarządów umów o pracę na czas określony równy okresowi kadencji (orzeczenie z 10 sierpnia 2000 r., I PKN 758/99). Może być jednak zawarta taka umowa, będzie to umowa na czas wykonywania określonej pracy, która to praca jest w umowie o pracę określona jako pełnienie funkcji członka zarządu. Sąd Najwyższy w wyroku z 25 stycznia 2007 r. (I PK 213/06) uznał, że umowa o pracę zawarta na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki ma charakter umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Zauważ, że użytego w art. 25 § 1 kp pojęcia „czas wykonania określonej pracy” nie należy pojmować w sensie wynikowym (jak przy umowie o dzieło), lecz czynnościowym.

Zatrudnienie na czas wykonywania określonej pracy przewiduje art. 25 kp. Na podstawie art. 30 § 1 pkt 5 kp taka umowa o pracę rozwiązuje się z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. Jeżeli więc członek zarządu np. został odwołany lub złożył rezygnację, to upłynął czas wykonywania pracy, na jaki został zatrudniony. Wtedy umowa o pracę zawarta z nim rozwiązuje się automatycznie tak, jak każda inna umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy.

Jeśli interesuje Cię ta tematyka, to więcej przeczytasz w jednym z artykułów, które publikujemy w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” – z niego też pochodzą powyższe informacje.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK