czwartek, 28 października 2010

Dlaczego wspólnik mniejszościowy nie może żądać wykupienia swoich udziałów?

Co by było, gdyby zmienić przepisy ksh o spółce z o.o. i dać wspólnikom mniejszościowym prawo żądania wykupienia ich udziałów, jak to się dzieje w spółce akcyjnej?

Oczywiście pomysł taki, zresztą w cale nie nowy, ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jak dotąd, nie ma w tej sprawie odpowiednich zapisów ustawowych, może być przecież postanowienie w umowie spółki lub innej umowie łączącej wspólników.

W umowie spółki z o.o. udziałowcy mogą przecież zapisać, w jakich okolicznościach wspólnik mniejszościowy może zostać wykupiony przez większościowego – i nie musi tu chodzić tylko o żądanie wykupienia udziałów, ale także np. o żądanie odsprzedaży udziałów przez mniejszościowego wspólnika. Takie zapisy są dość popularne przy większych transakcjach i dlatego często nie myśli się o nich w momencie zawierania umowy spółki, a to błąd. A przecież udziały warte nominalnie np. 100 zł mogą po kilku latach mieć wartość księgową kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy!

Niezależnie od tego, czy jesteś wspólnikiem większościowym czy mniejszościowym, radzę rozważyć wprowadzenie takich zapisów do umowy.

Więcej o prawach i obowiązkach wspólników przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa sp. z o.o.” i jego aktualizacjach.

Brak komentarzy:

FACEBOOK