poniedziałek, 16 sierpnia 2010

Kto odpowie za szkodę spowodowaną przez Twojego pracownika?

Kiedyś w mojej praktyce spotkałem się z następującą sytuacją. Pracownik jednej ze spółek budowlanych podczas wykonywania pracy u kontrahenta uszkodził fragment budynku. Kontrahent zażądał pokrycia szkody. Zanim spółka podjęła jakiekolwiek działania w tej sprawie, okazało się, że pracownik uszkodził ścianę z instalacją celowo, aby się zrewanżować za niezbyt eleganckie zachowanie tego kontrahenta. W tej sytuacji doradziłem spółce budowlanej, by nie płaciła za pracownika. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Czasem do pokrycia szkody zobowiązana jest spółka, jako pracodawca.

Właśnie - gdy Twoja spółka realizuje umowę, jest odpowiedzialna zarówno za działania pracowników, jak i innych współpracujących z nią osób, którym powierza wykonanie zlecenia. A jeśli popełnią błędy, kto za nie odpowie – spółka czy pracownik? Kto zapłaci za szkody wyrządzone kontrahentowi przez Twojego pracownika podczas realizacji umowy? Kiedy uda Ci się odzyskać kwotę zapłaconego przez spółkę odszkodowania?

Jeżeli pracownik przy wykonywaniu swoich obowiązków wyrządzi szkodę osobie trzeciej (np. kontrahentowi spółki lub innej osobie), do jej naprawienia zobowiązany jest wyłącznie pracodawca (art. 120 kp), a więc Twoja spółka.

Na szczęście nie zawsze będziesz musiał płacić. Aby Twoja spółka ponosiła wobec kontrahenta odpowiedzialność za szkodę, którą spowodował Twój pracownik, muszą wystąpić wszystkie wymienione poniżej elementy. Brak nawet jednego z nich wyłącza odpowiedzialność spółki! Dlatego sprawdź, czy:
6) można przypisać pracownikowi winę,
7) zaistniała szkoda,
8) szkodę spowodował pracownik zatrudniony na umowę o pracę,
9) poszkodowanym jest osoba trzecia,
10) szkoda została wyrządzona podczas wykonywania obowiązków pracowniczych.
Jeśli wszystkie te warunki są spełnione, niestety odpowiada spółka.
Pamiętaj - jeśli pracownik wyrządził szkodę osobie trzeciej w sposób umyślny, to w zasadzie będziesz mógł uznać, iż działał „przy okazji” wykonywania obowiązków pracowniczych. Trudno byłoby uznać, że nieuprawnione działanie na szkodę osób trzecich będzie wykonywaniem obowiązków pracowniczych.

Możesz jednak spotkać się także z odmiennym stanowiskiem - że w przypadku umyślnego wyrządzenia przez pracowników szkody osobie trzeciej obowiązek jej naprawienia należy do pracodawcy, natomiast zakres roszczeń pracodawcy wobec pracowników, którzy szkodę wyrządzili, jest szerszy – pracodawca może zażądać od niego zwrotu całej kwoty.

Według mnie jako pracodawca będziesz odpowiadał tylko za szkodę wyrządzoną przez pracownika działaniem nieumyślnym, lecz nie można postawić tezy, że umyślne wyrządzenie szkody automatycznie przesądza o tym, iż wyrządzenie szkody nie nastąpiło przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Umyślne działanie pracownika może być jedynie wskazówką, że wyrządzenie szkody nie nastąpiło „przy wykonywaniu” przez niego obowiązków pracowniczych.

Więcej o tym, kiedy Twoja spółka będzie odpowiadała za pracowników i współpracowników, przeczytasz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK