czwartek, 19 sierpnia 2010

Czy czekają Cię pozwy grupowe?

Pozwy grupowe, które można składać od kliku tygodni to nowość w naszym systemie prawnym. Trzeba je odróżnić od zwykłych przypadków współuczestnictwa materialnego i formalnego, które wynikają z naszego Kodeksu postępowania cywilnego. I choć nie wiadomo, jak ta instytucja będzie funkcjonować w praktyce, jedno jest pewne – wzrośnie ryzyko, że przedsiębiorcy, których klientami są konsumenci, będą pozywani.

Powinieneś być na to przygotowany, jeśli Twoja spółka zawiera umowy z konsumentami, a przede wszystkim gdy:
• działa w branży deweloperskiej, turystycznej, budowlanej lub
• prowadzi zakład opieki zdrowotnej,
• prowadzi działalność na rynku ubezpieczeniowym, telekomunikacyjnym oraz pośrednictwa handlu nieruchomościami.

W dniu 19 lipca tego roku weszła w życie ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Teraz takie procesy będą łatwiejsze do wszczęcia oraz tańsze – należy się zatem spodziewać wzrostu pozwów ze strony konsumentów.

Kiedy grupa konsumentów może wspólnie złożyć pozew? Ustawa przewiduje następujące warunki dla wystąpienia z pozwem grupowym:
4) taki pozew musi złożyć grupa co najmniej 10 osób (górna granica nie jest określona i grupa może liczyć setki, a nawet tysiące poszkodowanych),
5) ich roszczenia muszą być oparte na tej samej lub na takiej samej podstawie,
6) żądanie każdej osoby musi być ujednolicone co do wysokości, ale można je także ujednolicić w podgrupach, co najmniej po 2 osoby.
Jak grupa osób składa pozew? Musi on zawierać oświadczenia wszystkich członków grupy o przystąpieniu do sprawy. Członkowie grupy muszą wyznaczyć reprezentanta grupy. To właśnie reprezentant jest formalnym powodem w sprawie i musi oświadczyć, że działa w imieniu grupy. Reprezentant grupy będzie musiał zawrzeć z radcą prawnym lub adwokatem umowę, na mocy której pełnomocnik sporządzi pozew i będzie reprezentował grupę podczas rozpraw.

Korzyści dla osób wnoszących pozew są następujące:
• Unikną konieczności prowadzenia wielu procesów „o to samo”, w których istnieje ryzyko różnych rozstrzygnięć sądowych, a także wzywani są ci sami świadkowie i biegli.
• Opłacalne stanie się dla nich dochodzenie drobnych roszczeń, nawet kilkudziesięciozłotowych. Do tej pory osobom poszkodowanym przez jednego przedsiębiorcę ze względu na koszty procesu nie opłacało się wnosić sprawy do sądu, jeśli np. zostali poszkodowani na małe kwoty.
• Zaletą takiego trybu postępowania są mniejsze koszty opłat sądowych, tylko 2% wartości przedmiotu sporu (nie zaś 5%) oraz rozłożenie ich na wszystkich członków grupy.

Wniesienie takiego pozwu jest łatwe, co może skłaniać do występowania z nieuzasadnionymi roszczeniami, grożącymi przedsiębiorcy szkodą, dlatego przepisy zapewniają przedsiębiorcom, przeciwko którym wniesiono grupowy, pewnego rodzaju obronę.
Możesz zatem żądać od powodów kaucji tytułem pokrycia kosztów postępowania. Kaucję muszą złożyć w gotówce, nie może ona być wyższa niż 20% wartości przedmiotu sporu. Jeżeli podczas procesu okaże się, że kaucja nie wystarcza na zaspokojenie kosztów procesu, będziesz mógł żądać jej podwyższenia.

Więcej o możliwości składania pozwów grupowych przeczytasz w jednej z najbliższych aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”, w artykule autorstwa p. Macieja Szupłata, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK