poniedziałek, 17 maja 2010

Kiedy można zwolnić chorego pracownika?

Co do zasady, choroba pracownika chroni go przed zwolnieniem z pracy – w okresie niezdolności do pracy nie możesz rozwiązać z nim umowy o pracę. Przepisy Kodeksu pracy przewidują jednak przypadki, w których będziesz miał prawo zwolnić pracownika mimo jego choroby. Jakie to sytuacje? Jakich błędów wówczas nie popełniać, żeby nie narazić się na konieczność wypłacenia pracownikowi odszkodowania?

Co do zasady, czas, gdy pracownik nie wykonuje pracy z powodu choroby potwierdzonej zwolnieniem lekarskim, jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W tym czasie nie wolno Ci wypowiedzieć mu umowy o pracę.

Umowa może zostać rozwiązana z pracownikiem przebywa¬jącym na zwolnieniu lekarskim tylko w przypadkach przewidzia¬nych w przepisach prawa pracy:
• za wypowiedzeniem – jeżeli ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy,
• bez wypowiedzenia – jeśli minęły przewidziane przepisami okresy ochronne.

Dopuszczalność rozwiązania umowy została przewidziana jednak tylko w tych dwóch przypadkach. Nie będziesz więc mógł wypowiedzieć umowy choremu pracownikowi, jeżeli zdecydujesz się np. na likwidację jego stanowiska pracy czy wprowadze¬nie zmian organizacyjnych.

Okres choroby chroni również pracowników przed wręczeniem im wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Wypowiedzenie zmieniające wręczone w okresie ochronnym jest skuteczne (umowa się rozwiąże, jeżeli pracownik nie przyjmie proponowanych warunków), ale wadliwe (pracownik będzie mógł je zaskarżyć przed sądem pracy).

Wypowiedzenie zmieniające w trakcie choroby mogą wręczyć tylko pracodawcy, którzy zatrudniają 20 pracowników i więcej, gdy konieczność zmiany warunków pracy wynika z przyczyn niedotyczących pracownika, np. z reorganizacji lub likwidacji działu, w którym zatrudniony jest pracownik.

Więcej o tym, jak rozwiązać umowę z chorym pracownikiem, przeczytasz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” z artykułu p. Beaty Naróg, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK