czwartek, 6 marca 2008

O czym musisz pamiętać, zawierając umowę o zakazie konkurencji?

Zawierając umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy musisz się liczyć z koniecznością zapłaty odszkodowania. Odszkodowanie to nie może być niższe niż 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Odszkodowanie to ma charakter ryczałtowy i jest niezależne od tego, czy pracownik w tym czasie otrzymywał jeszcze jakieś wynagrodzenie, czy nie.
Co, jeśli nie określisz wysokości odszkodowania lub określisz ją w wysokości niższej niż wymagają tego przepisy kp? Wówczas pracownik będzie miał prawo do minimalnego odszkodowania (wyrok Sądu Najwyższego z 17 grudnia 2001 r., sygn. akt I PKN 742/00, opubl. OSNP 2003/24/588).

Czy pracownik może następnie zrzec się odszkodowania? Tak, ale tylko, jeżeli jest to połączone ze zwolnieniem go przez Ciebie z zakazu podejmowania działalności konkurencyjnej (wyrok Sądu Najwyższego z 7 września 2005 r., sygn. akt II PK 296/04, opubl. OSNP 2006/13-14/208).

Odszkodowanie z tytułu klauzuli konkurencyjnej nie jest wynagrodzeniem za pracę i w związku z tym nie podlega ochronie przewidzianej dla tego wynagrodzenia (Wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2005 r., sygn. akt II PK 345/04 , opubl. OSNP 2006/9-10/153), choć spory z nim związane rozstrzyga sąd pracy.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK