czwartek, 13 marca 2008

Czy przepisy o prekluzji dowodowej są zgodne z Konstytucją?

Do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżony został przepis Kodeksu postępowania cywilnego, w części obejmującej postępowanie gospodarcze, zgodnie z którym już w pozwie powód musi podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie. Jeśli tego nie zrobi, to musi się liczyć z utratą prawa do powoływania ich w toku postępowania. Będzie mógł to zrobić tylko wtedy, jeśli wykaże, że:
- ich powołanie w pozwie nie było możliwe albo
- potrzeba powołania wynikła później.
Jednak nawet w tej sytuacji dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powinny być powołane w terminie 2-tygodniowym od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub wynikła potrzeba ich powołania (art. 479(12) § 1 kpc).

Trybunał Konstytucyjny uznał, że tzw. prekluzja dowodowa (a więc możliwość nieuwzględnienia przez sąd dowodów złożonych zbyt późno) nie narusza zapisów Konstytucji (Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, sygn. akt SK 89/06).

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK