czwartek, 6 marca 2008

Jakich klauzul nie można zawierać w umowie z konsumentem?

Klauzule niedozwolone (tzw. klauzule abuzywne), czyli niedozwolone postanowienia umowne, to postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie zostały z nim uzgodnione indywidualnie i które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszający jego interesy. Takie klauzule nie wiążą konsumenta.
Jest jednak jeden bardzo ważny wyjątek od powyższej zasady - pomimo spełnienia powyższych warunków nie zostaną uznane za niedozwolone klauzule postanowienia określające główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.

Postanowienia nieuzgodnione indywidualnie to postanowienia umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu, np. nie mógł ich negocjować lub zmienić. Za nieuzgodnione uznaje się przede wszystkim postanowienia umowy przejęte z wzorca umowy zaproponowanego konsumentowi przez przedsiębiorcę.

Niektórzy przedsiębiorcy stosują w umowach lub wzorach umów gotową formułkę, że umowa była indywidualnie uzgadniana z konsumentem, chcąc się w ten sposób ochronić przed jego ewentualnymi roszczeniami. Umieszczenie jednak w umowie klauzuli, że jest ona indywidualnie uzgodniona, nie oznacza jeszcze, iż rzeczywiście podlegała negocjacji, dlatego takie postanowienia często okazują się bezskuteczne.

Powyższy fragment pochodzi z artykułu Pana Macieja Szupłata, który zostanie opublikowany w najbliższym numerze Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”, znajdziesz w nim także, poza szczegółowym omówieniem tego tematu, także przykłady postanowień ogólnych warunków umów, które są uznawane za niedozwolone.

Brak komentarzy:

FACEBOOK