poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Jaką umowę majątkową może zawrzeć członek zarządu?

Jako członek zarządu spółki z o.o. w niektórych sytuacjach odpowiadasz za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Również majątkiem osobistym… Aby uniknąć ewentualnej odpowiedzialności, wielu prezesów spółek zawiera intercyzy. Czym jest intercyza? Jest to umowa majątkowa małżeńska znosząca lub ograniczająca wspólność majątkową małżeńską.

Pamiętaj, że małżonkowie mogą wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć. W tym celu muszą zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego. Małżonkowie mogą także ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może zostać podpisana zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i w trakcie jego trwania. Umowę majątkową małżeńska można zmienić albo rozwiązać. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że małżonkowie postanowią inaczej.
Jeśli zdecydujesz się wprowadzić w Twoim małżeństwie rozdzielność majątkową, wówczas zarówno ty, jak i twój małżonek, zachowacie zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później. Oczywiście każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem.
Koniecznie pamiętaj, że może powstać także rozdzielność „przymusowa”. W myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Ponadto ustanowienia takiej rozdzielności może żądać także wierzyciel jednego z małżonków, jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.

Więcej o kwestiach związanych z zawieraniem umów przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.”, oraz na stronie Antila 27

Brak komentarzy:

FACEBOOK