środa, 20 kwietnia 2011

Czy możesz umówić się z kontrahentem, że świadczenie możesz spełnić na rzecz innej osoby?

W ramach działalności gospodarczej mogą się zdarzyć różne sytuacje. Często zdarza się, że w danej operacji łączone są interesy nie dwóch, ale trzech czy jeszcze większej ilości kontrahentów. W takiej sytuacji może okazać się, że wzajemne rozliczenia będą dokonywane na rzecz różnych podmiotów, nawet takich, z którymi spółka nie jest bezpośrednio powiązana. I wtedy pojawia się problem – „Czy możemy płacić komuś, z kim nie mamy prawnych relacji, z kim nie łączy nas umowa?”.

Jest to możliwe – trzeba pamiętać, że w Kodeksie cywilnym obowiązuje zasada swobody umów. Poza tym Kodeks cywilny wprost przewiduje nie tylko sytuacje, w których mamy do czynienia z wielością wierzycieli lub dłużników, ale także umowy o świadczenie przez osobę trzecią lub na rzecz osoby trzeciej. Świadczenie na rzecz osoby trzeciej musi być wprost zastrzeżone w umowie i osoba ta ma prawo żądać spełnienia go bezpośrednio na swoją rzecz. Co więcej, jeśli osoba taka oświadczy którejkolwiek ze stron, że chce ze swojego prawa skorzystać, to ww. zastrzeżenia umownego nie można zmienić.

Z kolei umowa o świadczenie przez osobę trzecią polega na tym, że w umowie zawartej przez strony jest wprost zastrzeżone, że osoba trzecia zaciągnie zobowiązanie albo spełni określone świadczenie. Ta ze stron, która się do tego zobowiązała, jest odpowiedzialna za szkodę, którą druga strona poniosła na skutek niespełnienia świadczenia. Może się ona jednak zwolnić od odpowiedzialności, jeśli sama spełni świadczenie.
Jak więc widzisz, możliwe jest umawianie się o spełnianie świadczeń przez osoby trzecie lub na rzecz osób trzecich, z którymi nie masz żadnych „prawnych relacji”.

Więcej o kwestiach związanych z zawieraniem umów przez spółki z o.o. przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK