poniedziałek, 15 listopada 2010

Komu zgłosić rezygnację z funkcji członka zarządu?

To pytanie wraca co jakiś czas. Prezesi spółek pytają, jak skutecznie złożyć rezygnację. Takie pytanie otrzymałem ostatnio od pana Piotra, który złożył rezygnację listownie na ręce jednego ze wspólników. Nadal figuruje w KRS jako członek zarządu – jest nim czy nie?

Sprawa nie jest jednoznaczna. Moim zdaniem rezygnacja nie została skutecznie złożona. Dlaczego? Poruszałem tę kwestię wielokrotnie, więc przypomnę tylko, że zgodnie z art. 202 § 5 ksh do rezygnacji odpowiednio powinno się stosować przepisy o wypowiedzeniu zlecenia. Z kolei z art. 210 ksh wynika, że w umowach z członkiem zarządu spółkę reprezentują pełnomocnik ustanowiony przez zgromadzenie wspólników lub rada nadzorcza. Z przepisów tych wynika zatem, że oświadczenie o rezygnacji należy złożyć właśnie temu pełnomocnikowi lub radzie nadzorczej. Gdy natomiast zgromadzenie nie ustanowiło pełnomocnika, to oświadczenie powinno zostać przedłożone zgromadzeniu.

A jak złożyć rezygnację w spółce jednoosobowej? Może wystarczy złożyć rezygnację wspólnikowi? Moim zdaniem - tak. Z art. 156 ksh jasno wynika, że w spółce jednoosobowej jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników, zatomiast przepisy o zgromadzeniu wspólników stosuje się odpowiednio. W tej sytuacji, moim zdaniem, należy zatem uznać, że zgromadzenie wspólników zostało skutecznie poinformowane o rezygnacji.

Więcej o wszelkich kwestiach związanych z powołaniem i odwołaniem członka zarządu przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa sp. z o.o.” i jego aktualizacjach.

Brak komentarzy:

FACEBOOK