poniedziałek, 19 kwietnia 2010

Jeśli odwołasz się od decyzji organu podatkowego, masz prawo żądać odpowiedzi na zarzuty zawarte w odwołaniu!

Już wkrótce będziesz mógł aktywnie działać, w sytuacji gdy nie zgadzasz się z decyzją organu podatkowego i ten przekaże Twoje odwołanie wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu. Będziesz mógł wówczas przedstawiać dowody i składać wyjaśnienia do konkretnych argumentów zawartych w odpowiedzi organu I instancji na Twoje odwołanie od decyzji.

Taką możliwość wprowadzi ustawa z 19 lutego 2010 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa, która została skierowana do podpisu do Prezydenta. Zmiana ta wejdzie w życie po 30 dniach po opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw.

Obecnie organ podatkowy w I instancji, rozpoznając odwołanie podatnika od wydanej przez siebie decyzji (czyli decyzji naczelnika urzędu skarbowego bądź naczelnika urzędu celnego), ma 2 możliwości załatwienia takiej sprawy. Może we własnym zakresie:
• uchylić lub
• zmienić zaskarżoną decyzję
(art. 226 § 1 Ordynacji podatkowej).

Ten sposób załatwienia odwołania możliwy jest jednak tylko wówczas, gdy zdaniem organu podatkowego odwołanie zasługuje na uwzględnienie w całości. W sytuacji gdy organ uznaje odwołanie za uzasadnione jedynie częściowo albo za nieuzasadnione całkowicie, ma obowiązek przekazać je wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu (dyrektorowi izby skarbowej, dyrektorowi izby celnej). Powinien to zrobić bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania od strony (art. 227 § 1 Ordynacji podatkowej).

Organ podatkowy zobowiązany jest przesłać organowi odwoławczemu przekazywaną sprawę, czyli jej akta i odwołanie, wraz z ustosunkowaniem się do przedstawionych przez stronę zarzutów. Obecnie taki dokument nie jest przekazywany stronie, która wniosła odwołanie.

Po wprowadzeniu zmiany do Ordynacji podatkowej (art. 227 § 2 Ordynacji podatkowej) organ podatkowy, przekazując sprawę do organu odwoławczego, jest obowiązany wyrazić swoje stanowisko wobec przedstawionych zarzutów i poinformować stronę, która wniosła odwołanie, o sposobie ustosunkowania się do nich. Otrzymasz zatem odpowiedzi na zarzuty, co pozwoli Ci adekwatnie do sytuacji przedstawiać dowody i wyjaśnienia. Sposób przedstawiania dowodów i uczestniczenia w postępowaniu przed organem II instancji (dyrektorem izby skarbowej) nie ulegnie zmianie.

Więcej na temat zmian w podatkach przeczytasz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” w artykule p. Iwony Czauderny, autorki powyższego artykułu.

Brak komentarzy:

FACEBOOK