czwartek, 22 kwietnia 2010

Co zyskasz dzięki ustawie o świadczeniu usług na terytorium RP?

Już wkrótce Twoja spółka będzie mogła tymczasowo świadczyć usługi w innym państwie UE, bez potrzeby zakładania w nim nowej firmy oraz uzyskiwania zezwolenia, koncesji czy licencji. Większą swobodę świadczenia usług transgranicznych wprowadzi ustawa z 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która została przekazana Prezydentowi do podpisu i wejdzie w życie w ciągu 14 dni od jej ogłoszenia.

Na podstawie ustawy o świadczeniu usług przedsiębiorcy będą mogli korzystać z możliwości tymczasowego świadczenia usług w innym państwie bez potrzeby zakładania w nim nowej firmy oraz uzyskiwania zezwolenia, koncesji, licencji itp.
Zmniejszy się liczba wymaganych przez urzędy dokumentów i usługodawcom będzie łatwiej rozpoczynać działalność w innym kraju. Urzędy nie będą już m.in. wymagać dokumentów w formie oryginałów, poświadczonych kopii lub tłumaczenia związanego z wykonywaniem działalności.

Ustawa przewiduje utworzenie tzw. pojedynczych punktów kontaktowych, które będą pełnić m.in. funkcje informacyjne. Udając się do jednego z nich, załatwisz wszystkie niezbędne formalności w jednym miejscu, a także uzyskasz większy dostęp do informacji na temat wymogów, które trzeba spełnić, aby wykonywać daną działalność. Punkt kontaktowy integruje w sobie trzy funkcje: informacyjną, operacyjną i wsparcia dla użytkowników. Umożliwia usługodawcom planującym prowadzenie działalności w różnych krajach Europy dopełnienie formalności administracyjnych drogą elektroniczną.

Ustawa reguluje podejmowanie i wykonywanie działalności usługowej i ma na celu zniesienie barier dotyczących podejmowania i wykonywania działalności usługowej na rynku wewnętrznym UE, urzeczywistnienie w pełni zintegrowanego rynku w dziedzinie usług i w konsekwencji wzrost gospodarczy oraz stworzenie nowych miejsc pracy.

Jej zadaniem jest również ułatwienie usługodawcom i usługobiorcom korzystanie z podstawowych swobód zagwarantowanych w art. 43 i 49 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, tj. swobodę przedsiębiorczości i swobodę świadczenia usług transgranicznych.

Więcej na temat zmian w zakresie świadczenia usług przeczytasz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” w artykule p. Iwony Czauderny, autorki powyższego artykułu.

2 komentarze:

Oliwier pisze...

oj taak to ja wiem co sie stanie, tacy ludzie jak czy Leszek Czarnecki Jan Kulczyk pd razu wyniosą się przed naszym US za granice. Bogatym bedzie lepiej, biednym tak samo...

Oliwier pisze...

oj taak to ja wiem co sie stanie, tacy ludzie jak Leszek Czarnecki czy Jan Kulczyk od razu wyniosą się przed naszym US za granice. Bogatym bedzie lepiej, biednym tak samo...

FACEBOOK