poniedziałek, 30 marca 2009

Możesz kwotowo ograniczyć reprezentację zarządu

Wspólnicy często próbują uregulować zasady reprezentacji w zależności od wartości dokonywanych transakcji – np. przy umowach, w których wartość zobowiązania spółki jest niższa niż 20.000 zł, spółkę może reprezentować każdy z członków zarządu samodzielnie, zaś w pozostałych przypadkach wymagana jest reprezentacja dwóch (lub np. wszystkich) członków zarządu. Teraz jest to możliwe.

Takie uregulowanie zasad reprezentacji niesie wiele korzyści dla spółki i wspólników, przede wszystkim zapewniając dużą swobodę w prowadzeniu działalności na co dzień, przy mniejszych wartościowo transakcjach, które nie wymagają jakiejś specjalnej kontroli. Znikają więc problemy z podpisaniem nieistotnej z majątkowego punktu widzenia spółki (i wspólników) umowy, w sytuacji gdy np. jeden z członków zarządu wyjechał. Z drugiej zaś strony pozwala zabezpieczyć interesy spółki (poprzez reprezentację łączną) w przypadku transakcji, których wartość jest dla spółki istotna. Jest to szczególnie korzystne dla zarządu, gdyż ułatwia mu znacząco codzienną pracę. Niestety, jak dotąd sądy rejestrowe często odmawiały zarejestrowania takich zapisów umowy spółki, powołując się na to, że tego typu ograniczenia mogą obowiązywać jedynie w stosunkach wewnętrznych spółki i nie mogą być skuteczne wobec osób trzecich. Ponadto ksh przewiduje tylko możliwość wprowadzenia do umowy spółki zapisu, że reprezentacja jest jednoosobowa lub łączna, a nie że zależy ona od kwoty transakcji. Sąd Najwyższy (postanowienie SN z 13 czerwca 2008 r., sygn. akt I CSK 6/08, LEX nr 442507) uznał jednak, że do KRS można wpisać ograniczenie kwotowe przy reprezentacji po zarząd. O wyroku tym wspominałem kilka miesięcy temu, teraz jednak ukazało się jego uzasadnienie, dlatego omawiam go nieco szerzej.

W tej sprawie sąd rejonowy wpisał spółkę do rejestru przedsiębiorców w KRS, oddalił jednak wniosek w części dotyczącej wpisania ograniczenia sposobu reprezentacji spółki w przypadku dysponowania kwotą powyżej 150.000 złotych. Uznał on bowiem, że takie ograniczenie jest możliwe jedynie w stosunkach wewnętrznych spółki, nie wywiera zaś skutków wobec osób trzecich. Spółka zaskarżyła to postanowienie, jednak sąd okręgowy oddalił apelację, uznając, że żaden z przepisów ksh nie przewiduje możliwości ustanowienia reprezentacji łącznej jedynie dla składania przez zarząd oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych spółki powyżej określonej ich wartości, poniżej tej kwoty zakładając jednocześnie reprezentację jednoosobową.

Zgodnie z przepisami ksh spółkę reprezentuje zarząd, składający się z jednego albo większej liczby członków. Ponadto prawa członka zarządu do reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich. Jak wynika z dotychczasowego orzecznictwa Sądu Najwyższego, możliwe jest ustanowienie w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentacji łącznej dla składania przez zarząd oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych spółki powyżej określonej wartości (uchwała SN z 24 października 1996 r., sygn. akt III CZP 112/96, opubl. OSNC 1997, nr 2, poz. 20).

Sąd Najwyższy poszedł jednak dalej, uznał bowiem, że taką reprezentację można wpisać w KRS. Z art. 39 ukrs wynika, że w rejestrze podlega ujawnieniu zarówno oznaczenie organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu wpisanego do rejestru oraz osób wchodzących w jego skład, jak i wskazanie sposobu reprezentacji. Sąd Najwyższy uznał, że wpis w rejestrze powinien odpowiadać treści umowy spółki, skoro umowa przewiduje rozróżnienie w zakresie reprezentacji w zależności od kwoty dokonywanej czynności, to taki sam zapis powinien znaleźć się w KRS.

czwartek, 26 marca 2009

Kiedy możesz stracić prawo do bycia członkiem zarządu?

Jeśli nie złożysz w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości, ryzykujesz nie tylko odpowiedzialność osobistą za długi spółki, ale także zakaz pełnienia funkcji członka zarządu na określony czas. Z ostatniego orzeczenia Sądu Najwyższego paradoksalnie wynika, że czasem lepiej w ogóle nie złożyć wniosku, niż zrobić to z opóźnieniem...

Sąd upadłościowy może orzec pozbawienie na okres od 3 do 10 lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu m.in. osoby, która ze swej winy:
1) będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w terminie 2 tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości albo
2) po ogłoszeniu upadłości nie wydała lub nie wskazała majątku, ksiąg handlowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, do których wydania lub wskazania była zobowiązana z mocy ustawy, albo
3) po ogłoszeniu upadłości ukrywała, niszczyła lub obciążała majątek wchodzący w skład masy upadłości, albo
4) jako upadły w toku postępowania upadłościowego nie wykonała innych obowiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego-komisarza, albo też w inny sposób utrudniała postępowanie.

Nie będzie jednak można orzec zakazu pełnienia ww. funkcji, jeżeli postępowanie w tej sprawie nie zostało wszczęte w terminie roku od umorzenia lub zakończenia postępowania upadłościowego albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości (na podstawie art. 13 puin), a gdy nie złożono wniosku o ogłoszenie upadłości, od dnia, w którym dłużnik obowiązany był taki wniosek złożyć. Zgodnie z ostatnim orzeczeniem Sąd Najwyższego (z 5 marca 2009 r., sygn. akt III CSK 297/08) ten roczny termin, jeśli postępowanie upadłościowe zostało wszczęte, liczy się od dnia jego zakończenia i to nawet wtedy, gdy wniosek został złożony z opóźnieniem.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


środa, 4 marca 2009

Na co musisz uważać jako poręczyciel wekslowy?

Ty, lub Twoja spółka może zostać poręczycielem wekslowym, musisz wówczas bardzo uważać, bo odpowiedzialność poręczyciela wekslowego jest bardzo rygorystyczna. Możesz nawet ponieść odpowiedzialność, gdy dłużnik wekslowy uwolni się od odpowiedzialności np. ze względu na przedawnienie roszczenia.

Zapłata weksla może zostać poręczona (jest to tzw. aval) do całości lub części sumy wekslowej. Poręczenie musi być umieszczone na wekslu (lub przedłużku) – zarówno na przedzie jak i odwrocie blankietu.

Pamiętaj, że poręczenie powinno znaleźć się na samym wekslu. Jeżeli poręczenie zostanie zawarte w odrębnym dokumencie będzie wtedy klasycznym poręczeniem cywilnym. Oznacza to, że w sytuacji, kiedy zobowiązanie z weksla (zobowiązanie za które poręczono) okaże się nieważne, poręczenie również będzie nieważne. Natomiast poręczenie wekslowe będzie ważne nawet w razie nieważności zobowiązania osoby, za którą poręczył. Poręczyciel (avalista) nie będzie odpowiadał tylko, jeśli nieważność spowodowana jest wadą formalną samego weksla.

Poręczycielem możesz się stać z wyboru lub przypadkiem.
Jeśli świadomie poręczasz weksel to możesz to zrobić jako osoba prywatna lub jako spółka. Jako osoba prywatna poręczasz weksel (stając się tzw. avalistą) poprzez:
- podpisanie się na pierwszej stronie lub
- podpisanie się na odwrotnej stronie weksla z dopiskiem dodatkowo opatrzone zwrotem – „per aval”, „poręczam” lub „gwarantuję”.

Spółka z o.o. także może być poręczycielem wekslowym (np. spółki zależnej), obowiązują tu takie same zasady jak opisane powyżej dla osób prywatnych. Pamiętaj jednak, że jeśli działasz jako reprezentant spółki, to musi to wyraźnie wynikać z treści weksla. Oprócz Twojego podpisu powinna więc być informacja, że poręczycielem jest Twoja spółka. Pamiętaj też, że jeśli poręczycielem jest spółka, to podpisy muszą być złożone zgodnie z zasadami jej reprezentacji (w przeciwnym razie osoba, która się podpisze będzie odpowiadać jako poręczyciel – osoba prywatna).

Jako poręczyciel odpowiadasz solidarnie wraz z pozostałymi dłużnikami wekslowymi (art. 47 pw) np. akceptantem, wystawcą.
Pamiętaj więc, żeby nie podpisywać się bez potrzeby na wekslu. W takiej sytuacji ciężko będzie Ci wykazać, że nie jesteś dłużnikiem wekslowym.

Co wybrać – zadatek czy zaliczkę?

Zadatek to określona suma pieniężna lub rzecz, którą strona umowy przekazuje drugiej stronie w związku z zawarciem umowy. Zaliczka ma taki sam charakter, ale zupełnie inne są konsekwencje wpłacenia zaliczki a inne zadatku. Pamiętaj, że zadatek pełni rolę swego rodzaju zabezpieczenia tego, że do zawarcia umowy faktycznie dojdzie.

W istocie rola zadatku polega głównie na wzmocnieniu stanowiska strony, która dąży do wykonania umowy. Jeżeli więc w Twoim interesie leży wykonanie umowy, to warto skorzystać z zadatku, w szczególności zastrzec w umowie, by sumy przekazywane przed ostatecznym wykonaniem umowy były traktowane jako zadatek.

Zadatek można określić w dowolnej wysokości (ale do wysokości sumy wynikającej z umowy) i w dowolnej umowie.

Znaczenie jakie będzie miał zadatek zależy przede wszystkim od zapisów umowy – warto o tym pamiętać, gdyż już na etapie podpisywania umowy możesz lepiej zabezpieczyć swoje interesy lub podjąć działania, które oszczędzą Ci później problemów.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, zasadą jest że jeśli w związku z zawarciem umowy otrzymałeś zadatek, w razie niewykonania umowy przez kontrahenta możesz bez wyznaczenia dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zachować otrzymany zadatek, a jeżeli od umowy odstępuje kontrahent, wówczas możesz zażądać od niego zapłaty dwukrotności wpłaconego zadatku.

Tak więc, jeśli w umowie z kontrahentem zapiszesz, że przekazujesz zadatek i nie dodacie żadnych dodatkowych elementów dotyczących zadatku wówczas taki zadatek będzie automatycznie miał znaczenie takie, jak przewiduje Kodeks cywilny.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Jakie są skutki niezawarcia umowy przyrzeczonej?

Jeśli Twój kontrahent nie chce wywiązać się ze swojego zobowiązania i po zawarciu umowy przedwstępnej zawrzeć umowy przyrzeczonej, wówczas, w zależności od sytuacji, masz prawo żądać: naprawienia szkody, którą poniosłeś przez to, że liczyłeś na zawarcie umowy przyrzeczonej lub zawarcia umowy przyrzeczonej.

Skutki niewykonania umowy przedwstępnej zależą od sposobu jej zawarcia. Co do zasady jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od tego, będziesz mógł żądać naprawienia szkody, którą poniosłeś przez to, że liczyłeś na zawarcie umowy przyrzeczonej. Szkoda obejmuje zarówno poniesione przez Ciebie straty, jak i utracone korzyści, czyli takie, które uzyskałbyś, gdyby umowa została zawarta.
Jeśli umowa przedwstępna spełnia wymagania, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, przede wszystkim dotyczące jej formy, strona uprawniona może żądać zawarcia umowy przyrzeczonej.

Ads by DP
Tylko dla spółki z o.o.
Pobierz bezpłatnie Ksh
Wybór tylko dla spółki z o.o.

www.SpolkaZoo.pl


Jeżeli takiej sytuacji kontrahent odmówi podpisania umowy przyrzeczonej, możesz wystąpić na drogę sądową z żądaniem jej zawarcia. Jeśli wygrasz proces, wówczas dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej. Nie musisz się przy tym obawiać, że kontrahent nie postawi swojego odpisu pod umową – prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek złożenia określonego oświadczenia woli, zastępuje jego oświadczenie (art. 64 kc). Pamiętaj by formułując pozew dokładnie wpisać czego żądasz (a więc o stwierdzanie, że X i Y mają obowiązek zawarcia umowy o określonej treści, podając istotne zapisy umowy przedwstępnej – mówi o tym poniższy wyrok Sądu Najwyższego) oraz wskazania, że wyrok zastępuje oświadczenie woli drugiej strony.

„W postępowaniu sądowym, którego przedmiotem jest realizacja roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej, sąd ustala treść tej umowy na podstawie odpowiednich postanowień zawartych w umowie przedwstępnej. W razie potrzeby uzupełnia ich treść postanowieniami wynikającymi z przepisów dyspozycyjnych, zasad współżycia społecznego lub ustalonych zwyczajów, dokonując wykładni umowy przedwstępnej zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 65 k.c. W wyniku tych zabiegów sądu orzeczenie zastępujące umowę przyrzeczoną może nie pokrywać się ściśle z treścią poszczególnych postanowień umowy przedwstępnej.”
(wyrok Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2008 r., sygn. akt II CSK 414/07, LEX nr 445161)

Na co musisz uważać zawierając umowę przedwstępną?

Umowa przedwstępna musi zawierać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. To co będzie uznane za „istotne postanowienie” zależy od rodzaju umowy przyrzeczonej, np. w umowie sprzedaży będą to przynajmniej takie informacje: wskazanie przedmiotu umowy - dokładne określenie jego ilości, jakości, parametrów technicznych itp. oraz określenie ceny.

Umowa przedwstępna może być zawarta w dowolnej formie (także ustnej), jeśli jednak chcesz zapewnić sobie możliwość zawarcia umowy przyrzeczonej, zawrzyj ją w takiej formie jak umowa ostateczna. Na przykład umowa sprzedaży udziałów powinna być zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie podpisanymi i taka sama powinna być forma umowy przedwstępnej.

Ads by DP
Spółka z o.o.
Do pobrania bezpłatnie:
Ksh - przepisy o spółce z o.o.
www.SpolkaZoo.pl/Ksh


Radzę zawierać umowy przedwstępne na piśmie (o ile nie jest wymagana „mocniejsza” forma, np. z podpisami notarialnie poświadczonymi lub notarialna – wówczas należy zawrzeć umowę w takiej formie). Dysponując umową na piśmie, w przypadku sporu łatwiej Ci będzie udowodnić, że umowa została zawarta i jakie były jej postanowienia.

W umowie przedwstępnej nie trzeba określić terminu zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa bez takiego zapisu będzie ważna, najczęściej jednak strony chcą sprecyzować do kiedy umowa zostanie zawarta.

Najczęściej określa się w umowie przedwstępnej, że umowa przyrzeczona zostanie zawarta do konkretnego dnia (np. do 20 maja 2009 r.), a zatem można ją zawrzeć także wcześniej. Zdarzają się jednak zapisy mówiące o tym, że umowa przyrzeczona zostanie zawarta konkretnego dnia (np. 2 maja 2009 r.), a to oznacza, że strony nie powinny jej zawrzeć ani wcześniej, ani później, lecz dokładnie tego dnia.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Jak uniknąć odpowiedzialności za długi spółki?

Możesz uniknąć odpowiedzialności za długi spółki, jeśli na czas złożysz wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Musisz jednak wiedzieć, że wniosek zwrócony przez sąd z powodów formalnych nie uwolni Cię od odpowiedzialności za długi spółki. Jeśli zaś chcesz wykazać, że nie było w tym Twojej winy, musisz być w stanie to udowodnić.

Pamiętaj, że Twój wniosek o ogłoszenie upadłości spółki powinien być opłacony i zawierać:
1) firmę (nazwę) spółki, jej siedzibę, reprezentantów spółki;
2) oznaczenie miejsca, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny jej majątek;
3) wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie;
4) informację, czy dłużnik jest uczestnikiem systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych w rozumieniu ustawy z 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami (Dz. U. Nr 123, poz. 1351);
5) informację, czy spółka jest spółką publiczną;
6) odpis spółki z KRS.

Ads by DP
Tylko dla spółki z o.o.
Pobierz bezpłatnie Ksh
Wybór tylko dla spółki z o.o.

www.SpolkaZoo.pl


Powinien on także zawierać wiele załączników, m.in. aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników, spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty, a także listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na jego majątku wraz z datami ich ustanowienia czy oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Pełną listę załączników znajdziesz w art. 23 puin.

Wraz z wnioskiem musisz złożyć oświadczenie na piśmie co do prawdziwości danych zawartych we wniosku oraz czy wnosisz o upadłość likwidacyjną czy też o upadłość z możliwością zawarcia układu.

Jeśli wniosek o ogłoszenie upadłości zostanie zwrócony, to nie uwolnisz się od odpowiedzialności za długi spółki

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej za zaległości podatkowe spółki z o.o. odpowiadają – solidarnie całym swoim majątkiem – członkowie jej zarządu. Dzieje się tak jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu nie wykaże przynajmniej jednej przesłanki uwalniającej go od odpowiedzialności.

Będziesz odpowiadał za zaległości podatkowe spółki jeśli:
1) nie wykażesz, że:
a) we właściwym czasie nie został zgłoszony wniosek o ogłoszenie upadłości lub nie zostało wszczęte postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo
b) fakt, że wniosek o ogłoszenie upadłości nie został złożony lub nie zostało wszczęte postępowanie zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) nastąpiło bez jego winy;
2) nie wskazał mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie znacznej części jej zaległości podatkowych
(art. 116 Ordynacji podatkowej).

Czy jeśli wniosek o ogłoszenie upadłości został zwrócony z powodów formalnych, to można uznać, że członkowie zarządu uwolnili się od odpowiedzialności za długi spółki? W wydanym niedawno wyroku WSA z Gdańska (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 3 lipca 2008 r., sygn. akt I SA/Gd 27/08, LEX nr 449811) uznał, że nie. Musisz więc bardzo dokładnie przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości i pamiętać o jego prawidłowym wypełnieniu.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


poniedziałek, 2 marca 2009

Kiedy będziesz musiał zapłacić za weksel spółki?

Zgodnie z przepisami prawa wekslowego każdy, kto podpisał weksel jako przedstawiciel innej osoby, nie będąc umocowanym do działania w jej imieniu, odpowiada sam wekslowo, a jeżeli zapłacił, ma takie same prawa, jakie miałaby osoba, której jest rzekomo przedstawicielem. Zasady te stosuje się również do przedstawiciela, który przekroczył granice swego umocowania (art. 8 Prawa wekslowego). Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego dotyczy to także zarządu spółki z o.o. Jak więc uniknąć odpowiedzialności?

W sprawie tej (wyrok Sądu Najwyższego z 19 czerwca 2008 r., sygn. akt V CSK 48/08, LEX nr 424395) wierzyciel zażądał, na podstawie weksla in blanco, zapłaty od spółki z o.o. Weksel podpisał członek jej zarządu, naruszając jednak zasady reprezentacji spółki.

Sąd Najwyższy uznał, że art. 8 Prawa wekslowego ma zastosowanie także wobec osób występujących w charakterze organu osoby prawnej (a więc także zarządu spółki z o.o.), które podpisały weksel w celu zaciągnięcia przez tę osobę prawną zobowiązania wekslowego. Na tej podstawie osoba, która złożyła podpis na wekslu jako organ osoby prawnej nie będąc do tego umocowana, sama odpowiada zgodnie z treścią złożonego oświadczenia woli.
W tej sprawie bezsporne jest, że członek zarządu podpisał się na przedniej stronie weksla pod pieczęcią firmową spółki. Z tego zaś wynika, że ponosi on odpowiedzialność wekslową jak wystawca weksla własnego. Odpowiada więc za przyjęcie i zapłatę weksla, ma jednak także prawo do takich środków obrony, jakimi może posługiwać się wystawca weksla. Gdyby uznać inaczej, to taki wystawca weksla byłby całkowicie pozbawiony możliwości obrony przed ewentualnym nieuczciwym postępowaniem wierzyciela wekslowego.

Najważniejsze konsekwencje tego orzeczenia dla Ciebie są następujące:
1. Jeśli podpiszesz weksel w imieniu spółki, ale np. naruszysz przy tym zasady reprezentacji, to musisz się liczyć z tym, że sam będziesz musiał zapłacić kwotę wynikającą z weksla.
2. W takim przypadku możesz jednak powoływać się na wszystkie zarzuty, które wynikają ze stosunku podstawowego (a więc najczęściej umowy, którą zabezpieczać ma weksel).

FACEBOOK