środa, 22 lipca 2009

Zwołanie zgromadzenia akcjonariuszy przez radę nadzorczą

Po zmianach ksh rada nadzorcza spółki akcyjnej może zwołać zwyczajne walne zgromadzenie, jeżeli zarząd nie zwoła go w terminie określonym w ksh lub w statucie, oraz nadzwyczajne walne zgromadzenie, jeżeli zwołanie go uzna za wskazane (uproszczone zostanie więc postępowanie związane ze zwołaniem zgromadzenia przez radę).

Ponadto teraz prawo zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia będą mieli akcjonariusze reprezentujący co najmniej:
- połowę kapitału zakładowego lub
- połowę ogółu głosów w spółce.

W powyższych sytuacjach akcjonariusze ci wyznaczają przewodniczącego tego zgromadzenia.
Ponadto, tak jak dotychczas statut może upoważnić także inne osoby (np. konkretnego wspólnika) do zwołania zwyczajnego walnego zgromadzenia, jeżeli zarząd nie zwoła go w terminie określonym w przepisach ksh lub w statucie, oraz do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia.

Zmienione zostały także zasady dotyczące prawa akcjonariuszy mniejszościowych do żądania zwołania walnego zgromadzenia.
Po zmianach, akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego (a nie jak dotychczas jedną dziesiątą) mogą żądać zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia. Statut może upoważnić do żądania zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy reprezentujących mniej niż jedną dwudziestą kapitału zakładowego. Nowością jest także i to, że żądanie zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia można złożyć zarządowi nie tylko na piśmie ale także w postaci elektronicznej.
Tak jak dotychczas, jeślili w terminie dwóch tygodni od dnia przedstawienia żądania zarządowi nadzwyczajne walne zgromadzenie nie zostanie zwołane, akcjonariusze mogą zażądać zwołania od sądu rejestrowego. Sąd rejestrowy może upoważnić do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy występujących z tym żądaniem. Pamiętaj, że to sąd wyznacza przewodniczącego tego zgromadzenia, jeśli jesteś wspólnikiem, który w tym trybie żąda zwołania zgromadzenia, to warto wskazać sądowi kogo byś widział w roli przewodniczącego – w ten sposób zabezpieczysz sobie możliwość sprawnego przeprowadzenia zgromadzenia. Pamiętaj także żeby w zawiadomieniu o zwołaniu nadzwyczajnego walnego zgromadzenia powołać się na postanowienie sądu rejestrowego, które Cię do tego upoważniło.
Nie uległa zmianie zasada, że to zgromadzenie podejmuje uchwałę rozstrzygającą, czy koszty zwołania i odbycia zgromadzenia ma ponieść spółka. Nowością jest jednak to, że akcjonariusze, na żądanie których zostało zwołane zgromadzenie, mogą zwrócić się do sądu rejestrowego o zwolnienie z obowiązku pokrycia kosztów nałożonych uchwałą zgromadzenia.

Zmianie uległy też przepisy o możliwości żądania przez wspólników mniejszościowych umieszczenia w porządku obrad poszczególnych kwestii w spółkach w których zwołanie zgromadzenia nie następuje przez ogłoszenie. Teraz akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego (a nie jak dotychczas jednej dziesiątej) mogą żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia. Żądanie powinno zostać zgłoszone zarządowi nie później niż na czternaście dni przed wyznaczonym terminem zgromadzenia. W spółce publicznej termin ten wynosić jednak będzie już dwadzieścia jeden dni. Nowością jest także i to, że żądanie takie może zostać złożone w postaci elektronicznej, ale także i to, że powinno ono zawierać uzasadnienie lub projekt uchwały dotyczącej proponowanego punktu porządku obrad.
Według nowych zasad, zarząd jest obowiązany niezwłocznie, jednak nie później niż na cztery dni przed wyznaczonym terminem walnego zgromadzenia, ogłosić zmiany w porządku obrad, wprowadzone na żądanie akcjonariuszy (o tych propozycjach dowiesz się więc później niż dotychczas). W spółce publicznej termin ten wynosi osiemnaście dni. Ogłoszenie następuje w ten sam sposób co zwołanie walnego zgromadzenia.
Powyższych zasad, wynikających z dwóch powyższych akapitów nie stosuje się, jeśli walne zgromadzenie zwoływane jest w trybie określonym w art. 420 § 3 ksh, a więc kiedy wszystkie akcje są imienne i zwołanie zgromadzenia następuje nie poprzez ogłoszenie, ale przez wysłanie zaproszeń listownie lub pocztą kurierską.

W przypadku spółek publicznych akcjonariusz lub akcjonariusze spółki reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego mogą przed terminem walnego zgromadzenia zgłaszać spółce na piśmie lub przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej projekty uchwał dotyczące spraw wprowadzonych do porządku obrad walnego zgromadzenia lub spraw, które mają zostać wprowadzone do porządku obrad. Spółka niezwłocznie musi ogłosić projekty uchwał na stronie internetowej.

Ponadto przesądzone zostało, że każdy z akcjonariuszy może podczas walnego zgromadzenia zgłaszać projekty uchwał dotyczące spraw wprowadzonych do porządku obrad. Wprowadzono także zasadę, że statut może upoważnić do żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia oraz do zgłaszania spółce na piśmie lub przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej projektów uchwał dotyczących spraw wprowadzonych do porządku obrad walnego zgromadzenia lub spraw, które mają zostać wprowadzone do porządku obrad, akcjonariuszy reprezentujących mniej niż jedną dwudziestą kapitału zakładowego.

Jako akcjonariusz spółki publicznej możesz żądać przesłania Ci listy akcjonariuszy nieodpłatnie pocztą elektroniczną, podając adres, na który lista powinna być wysłana.

Więcej o innych zmianach w ksh przeczytasz w najbliższym numerze poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK