czwartek, 16 lipca 2009

Jak doprowadzić do wyjawienia majątku przez dłużnika?

Jednym z podstawowych sposobów, z jakich możesz skorzystać, aby wykryć majątek dłużnika, jest zgłoszenie przed sądem żądania, aby dłużnik wyjawił swój stan majątkowy. Taką możliwość (wyjawienie majątku przed sądem) daje Ci Kodeks postępowania cywilnego (art. 913–920 kpc). Jest ona otwarta dla każdego wierzyciela, a jednak niewiele osób o tym wie i korzysta z niej.

Aby wszcząć postępowanie o wyjawienie majątku, składasz w sądzie wniosek o zobowiązanie dłużnika do wyjawienia majątku. Aby prawidłowo złożyć ten wniosek, dołączasz do niego tytuł wykonawczy i inne niezbędne dokumenty.
Wniosek o wyjawienie majątku przez dłużnika możesz złożyć w 2 sytuacjach:
• jeszcze przed wszczęciem egzekucji,
• już po niepomyślnym zakończeniu egzekucji wierzytelności.

Możesz złożyć wniosek jeszcze przed wszczęciem egzekucji, jeżeli uprawdopodobnisz, że nie uzyskasz w pełni zaspokojenia swojej należności:
• ze znanego Ci majątku dłużnika albo
• z przypadających dłużnikowi bieżących świadczeń okresowych za okres 6 miesięcy (a więc np. z wpływów, jakie otrzymuje z wynajmu).

Zauważ, że nie musisz udowodnić, iż nie uzyskasz zaspokojenia, masz to tylko uprawdopodobnić. Wystarczy więc przedstawić np.:
• zaświadczenie o zarobkach dłużnika (z którego wynika, że są one zbyt niskie, aby mógł spłacać długi),
• dokumenty o innych toczonych przeciw niemu postępowaniach sądowych,
• wypis z księgi wieczystej, z którego wynika, że należąca do dłużnika nieruchomość jest bardzo obciążona hipotekami.

Wniosek o wyjawienie majątku możesz także złożyć później – już po niepomyślnym zakończeniu egzekucji wierzytelności – jeśli wykażesz, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskałeś w pełni zaspokojenia swoich roszczeń.
W tym celu do wniosku dołączasz tytuł wykonawczy i dokumenty sporządzone przez komornika, z których wynika, że majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie Twoich należności, np. protokół zajęcia ruchomości.

Od wniosku o wyjawienie majątku trzeba zapłacić wpis stały w wysokości 40 zł. Wpłaty możesz dokonać w kasie sądu (i wtedy do wniosku dołączasz kwit z kasy jako jej potwierdzenie) lub za pomocą znaków opłaty sądowej, które naklejasz na wniosku. Jak widzisz, jest to sposób niezwykle tani.
Wniosek o wyjawienie majątku składasz do sądu rejonowego właściwego dla:
• miejsca zamieszkania lub pobytu dłużnika (jeśli jest on osobą fizyczną) albo
• siedziby dłużnika (jeśli jest on przedsiębiorcą, który nie jest osobą fizyczną).

Może się zdarzyć, że dłużnik będzie odmawiał odpowiedzi na pytania lub kłamał. W takich sytuacjach nie jesteś bezradny. Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawi się do sądu w celu złożenia wykazu lub przyrzeczenia albo, stawiwszy się, wykazu nie złoży lub odmówi odpowiedzi na zadane mu pytanie bądź odmówi złożenia przyrzeczenia, sąd może skazać go na grzywnę lub nakazać przymusowe doprowadzenie oraz zastosować areszt nieprzekraczający miesiąca.

Jeśli wiesz, że dłużnik podał nieprawdę w swoim oświadczeniu, możesz również złożyć doniesienie do prokuratury lub na policję o popełnieniu przez dłużnika przestępstwa fałszywych zeznań (na podstawie art. 233 kk). Warto poprzeć zawiadomienie dowodami, np. przedstawiając zaświadczenie z ewidencji pojazdów o samochodzie dłużnika, którego nie ujawnił w wykazie majątku. W przeciwnym razie prokuratura prawdopodobnie nie podejmie energicznych działań, powołując się na „brak wystarczających dowodów przestępstwa”, i sprawę szybko umorzy.

Więcej o tym, jak doprowadzić do wyjawienia majątku przez dłużnika przeczytasz w najbliższym numerze poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” w artykule na ten temat autorstwa mec. Przemysława Wierzbickiego, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK