czwartek, 29 maja 2008

Jakie zmiany nastąpią w Kodeksie spółek handlowych?

20 czerwca br. wejdzie w życie nowelizacja ksh (ustawa z 25 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych, Dz.U. nr 86, poz. 524), która wprowadzi nowe przepisy dotyczące transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych (w tym także spółki z o.o.). Zostanie więc określona dokładna procedura umożliwiająca łączenie spółek polskich z niektórymi spółkami utworzonymi zgodnie z prawem państwa członkowskiego UE lub państwa strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mającą siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie UE lub państwa strony umowy o EOG.

Zgodnie z nowymi przepisami spółka kapitałowa (a więc spółka z o.o. i spółka akcyjna) oraz spółka komandytowo-akcyjna mogą łączyć się ze spółką zagraniczną, o której mowa w art. 2 pkt 1 dyrektywy 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych (Dz.Urz. UE L 310 z 25 listopada 2005, str. 1 – nowelizacja ksh dokonuje wdrożenia właśnie tej dyrektywy), utworzoną zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa stro¬ny umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mającą siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie UE lub państwa strony umowy o EOG (to jest właśnie połączenie transgraniczne). Generalnie rzecz biorąc, chodzi o możliwość łączenia się spółek kapitałowych.

W zakresie samego łączenia transgranicznego zasadniczo stosowane będą dotychczas obowiązujące przepisy – przede wszystkim o łączeniu spółek kapitałowych (art. 498–516 ksh) oraz ogólne przepisy dotyczące łączenia spółek (art. 491–497), które także uległy pewnym zmianom:
1) zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami plan połączenia należy ogłosić nie później niż na sześć tygodni przed dniem powzięcia pierwszej uchwały w sprawie połączenia (o której mowa w art. 506 ksh). Po zmianach ogłoszenie będzie musiało nastąpić nie później niż na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, na którym ma być podjęta uchwała o połączeniu. W przypadku zaś gdy spółki uczestniczące w połączeniu złożą wspólnie wniosek o ogłoszenie planu połączenia, ogłoszenie powinno nastąpić nie później niż na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, na którym ma być podjęta pierwsza uchwała o połączeniu;
2) teraz zarządy łączących się spółek powinny zawiadomić wspólników dwukrotnie, w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie, w sposób przewidziany dla zwoływania zgromadzeń wspólników lub walnych zgromadzeń, o zamiarze połączenia się z inną spółką, nie później niż na sześć tygodni przed planowanym dniem powzięcia uchwały o połączeniu. Zgodnie z nowymi zasadami zawiadomienie także będzie dwukrotne, jednak pierwsze zawiadomienie musi być dokonane nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem powzięcia uchwały o połączeniu, a drugie w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia;
3) łączenie się spółek publicznych będzie wymagać uchwały walnego zgromadzenia spółki publicznej, powziętej większością dwóch trzecich głosów, chyba że statut spółki przewiduje surowsze warunki.

Więcej o swoich obowiązkach w przypadku łączenia transgranicznego spółek przeczytasz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Jaką metodą możesz przeprowadzić konwersję długu na kapitał zakładowy?

Możesz zamienić dług swojej spółki na jej udziały na kilka sposobów, mianowicie poprzez:
– potrącenie,
– wniesienie aportu,
– zwolnienie z długu oraz
– przelew wierzytelności.

Podstawową formą dokonania konwersji jest dokonanie potrącenia. W tym zakresie musisz jednak pamiętać, że wspólnik nie może dokonać potrącenia swojej wierzytelności z wierzytelnością spółki z tytułu wpłaty na udziały (art. 14 § 4 ksh), co oznacza, że potrącenia może dokonać sama spółka lub dojdzie do potrącenia umownego.

Dokonanie konwersji w drodze wniesienia aportu będzie możliwe, kiedy nie są spełnione wymogi konieczne do dokonania potrącenia, a więc gdy wartość rynkowa wierzytelności jest niższa niż jej wartość nominalna.

Zwolnienie z długu może mieć miejsce, gdy wzajemne wierzytelności będą różnego rodzaju, np. udziały mają być objęte za gotówkę, a wspólnik „jest winien” spółce dostarczenia jakichś towarów. Wtedy wierzyciel otrzymuje udziały w spółce, a następnie składacie sobie nawzajem oświadczenie o zwolnieniu z długu (spółka – z tytułu pokrycia udziałów, wierzyciel – z tytułu swojej wcześniejszej wierzytelności).

Z cesją wierzytelności będziesz miał do czynienia, kiedy wspólnik wniesie do spółki przysługujące mu względem niej wierzytelności.

Powyższe metody konwersji pochodzą z artykułów Pana mec. Leszka Czarnego zamieszczonego w Poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.” oraz w „Spółka z o.o. – serwis prawny zarządu”. W tych publikacjach znajduje się także więcej informacji dotyczących samej konwersji.

środa, 21 maja 2008

Kiedy trzeba odwołać pełnomocnictwo?

Ostatnio już kilkukrotnie otrzymałem od Czytelników pytanie związane z właśnie odbywanymi zgromadzeniami wspólników, a dotyczące pełnomocników ustanawianych do zawarcia umów z członkami zarządu (art. 210 ksh).
Pytanie dotyczy sytuacji, w której najpierw został powołany taki pełnomocnik, a następnie nastąpiła zmiana w gronie wspólników – zmienił się cały ich skład lub przynajmniej większość. Czy w takiej sytuacji dotychczasowy pełnomocnik ma dalej uprawnienia do zawierania umów z członkami zarządu, czy też pełnomocnictwo wygasło na skutek zmian w gronie wspólników i wreszcie, czy pełnomocnictwo takie trzeba odwołać, jeśli wspólnicy chcą ustanowić innego pełnomocnika?

Pamiętaj przede wszystkim, że pełnomocnik, o którym mowa w art. 210 ksh, jest pełnomocnikiem powoływanym nie przez wspólników, tylko przez zgromadzenie wspólników rozumiane jako organ spółki. W tej sytuacji zmiany w składzie wspólników nie mają znaczenia dla ważności pełnomocnictwa, gdyż pełnomocnictwa tego nie udzielił Pan X (nawet będący jedynym wspólnikiem spółki Y), ale zgromadzenie wspólników spółki Y. Pełnomocnictwo jest więc nadal ważne, o ile nie wygasło z jakiegoś innego powodu. Jeśli nowi wspólnicy chcą zmienić takiego pełnomocnika, to na najbliższym zgromadzeniu powinni odwołać pełnomocnictwo i ustanowić nowego pełnomocnika.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


O ile można odroczyć termin płatności?

Kwestie te reguluje ustawa z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. nr 139, poz. 1323 z późn. zm.). Zasady w niej określone obowiązują spółkę, gdy zawiera umowę o odpłatne dostarczanie towaru lub świadczenie usług, a sprzedaż towaru (świadczenie usług) związane jest z wykonywaną działalnością gospodarczą. Zgodnie z zasadami określonymi w tej ustawie w kontrakcie nie możesz ustalić terminu płatności dłuższego niż 30 dni. Jeżeli jednak przewidzisz termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, to (jako wierzyciel) masz prawo żądać odsetek ustawowych za okres począwszy od 31. dnia po spełnieniu swojego świadczenia. Dniem wykonania świadczenia jest dzień, w którym np. spółka dostarczyła kontrahentowi towar i doręczyła mu fakturę lub rachunek.

Odsetki naliczasz do dnia, w którym otrzymasz zapłatę, ale nie dalej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.

Jeżeli natomiast termin zapłaty nie został w umowie określony, to jako wierzycielowi należą się spółce (i to bez konieczności wezwania dłużnika do zapłaty odsetek) odsetki ustawowe za okres od 31. dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego do dnia zapłaty, ale nie dłuższy niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.

Za dzień wymagalności świadczenia pieniężnego należy przyjąć dzień określony w pisemnym wezwaniu dłużnika do zapłaty, w szczególności w doręczonej dłużnikowi fakturze lub rachunku. Można oczywiście wystosować także inne wezwanie do zapłaty (monit).

Jeśli natomiast dłużnik nie wykona swojego zobowiązania w terminie, jaki ustaliliście, spółka będzie mogła (o ile spełniła swoje świadczenie niepieniężne, np. dostarczyła towar), bez odrębnego wezwania, zażądać odsetek w wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Oznacza to, że w tym terminie może już wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę odsetek. Zwróć przy tym uwagę, że za różne okresy nalicza się różne odsetki:
1) za czas od 31. dnia po dniu, w którym spełniła świadczenie (oraz doręczyła kontrahentowi rachunek czy fakturę), do dnia wymagalności należności spółka nalicza odsetki ustawowe,
2) od dnia wymagalności należności do dnia, w którym kontrahent zapłacił za świadczenie, spółka nalicza odsetki w wysokości odsetek od zaległości podatkowych.

Na podstawie tej ustawy łatwiej będzie dochodzić swoich należności z tytułu kontraktów. W przypadku gdy kontrahent nie zapłaci, można wystąpić do sądu o wydanie nakazu zapłaty, a sąd wyda nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku (art. 485 § 2a kpc). Skorzystanie z postępowania nakazowego jest łatwiejsze: wystarczy, że do pozwu dołączysz umowę (do której ma zastosowanie ustawa), dowód doręczenia towaru oraz dowód doręczenia faktury lub rachunku. Zamiast oryginałów możesz dołączyć do pozwu odpisy dokumentów (ich zgodność z oryginałem musi poświadczyć notariusz albo występujący w tej sprawie adwokat lub radca prawny).

Jak więc wynika z powyższego, możliwe jest stosowanie dłuższych terminów zapłaty niż 30 dni, konsekwencją tego faktu będzie tylko wyżej wskazany sposób liczenia odsetek.

środa, 14 maja 2008

O czym musisz pamiętać zawierając umowę z przewłaszczeniem na zabezpieczenie?

Jeśli sprzedajesz jakiś towar, to jednym z możliwych rodzajów zabezpieczenia jest zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej. W takiej sytuacji w umowie musisz wpisać, że przedmiot umowy do czasu pełnej zapłaty pozostaje własnością sprzedającego.

Jeżeli ten przedmiot umowy zostanie kupującemu wydany, zastrzeżenie własności powinno być stwierdzone pismem. Pamiętaj jednak, że zastrzeżenie własności jest skuteczne względem wierzycieli kupującego tylko jeżeli pismo ma datę pewną. Lepiej więc niezwłocznie udać się z umową do notariusza, by potwierdził datę tej umowy - inaczej zabezpieczenie to może okazać się nic nie warte, jeśli dłużnik sprzeda rzecz innej osobie.

Co zrobić, jeśli kontrahent nie spełnia swojego świadczenia?

Jeśli zawierasz tzw. umowę wzajemną, czyli taką, w której Twoje świadczenie odpowiada świadczeniu kontrahenta (np. umowa sprzedaży, zamiany), to jeśli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również, bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie, żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
Jeżeli natomiast świadczenia obu stron są podzielne (np. towar dostarczany jest partiami), a jedna ze stron dopuszcza się zwłoki tylko co do części świadczenia, uprawnienie do odstąpienia od umowy przysługujące drugiej stronie ogranicza się, według jej wyboru, albo do tej części, albo do całej reszty niespełnionego świadczenia. Strona ta może odstąpić od umowy w całości, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce.

Jeżeli zaś w umowie znajdzie się zastrzeżenie o możliwości odstąpienia na wypadek niewykonania zobowiązania w terminie ściśle określonym, strona uprawniona może w razie zwłoki drugiej strony odstąpić od umowy bez wyznaczenia terminu dodatkowego. To samo dotyczy wypadku, gdy wykonanie zobowiązania przez jedną ze stron po terminie nie miałoby dla drugiej strony znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce.

Jeśli interesuje Cię ten temat, to więcej informacji o tym, jakie żądania Ci przysługują, znajdziesz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.


-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


czwartek, 8 maja 2008

Co musisz umieścić w treści umowy?

Zawierając jakąkolwiek umowę w imieniu spółki pamiętaj, że pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych spółki, powinny zawierać:
1) firmę spółki, jej siedzibę i adres,
2) oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer pod którym spółka jest wpisana do rejestru,
3) numer identyfikacji podatkowej (NIP),
4) wysokość kapitału zakładowego.

Pamiętaj, że obowiązek ten istnieje nawet jeśli umowę zawierasz ze stałym kontrahentem. Jeśli zaś dopuścisz do tego, że pisma i zamówienia handlowe oraz informacje nie będą zawierały powyższych danych, to grozi Ci kara grzywny do 10.000 złotych.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Kiedy można mówić o przedawnieniu roszczenia?

Podstawową zasadą jest, że termin przedawnienia wynosi 10 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 3 lata.
Przykładem na inny termin są roszczenia wynikające z umowy sprzedaży gdzie termin wynosi 2 lata.

Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.

Bieg przedawnienia przerywa się:
1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,
3) przez wszczęcie mediacji.

FACEBOOK