środa, 21 maja 2008

O ile można odroczyć termin płatności?

Kwestie te reguluje ustawa z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. nr 139, poz. 1323 z późn. zm.). Zasady w niej określone obowiązują spółkę, gdy zawiera umowę o odpłatne dostarczanie towaru lub świadczenie usług, a sprzedaż towaru (świadczenie usług) związane jest z wykonywaną działalnością gospodarczą. Zgodnie z zasadami określonymi w tej ustawie w kontrakcie nie możesz ustalić terminu płatności dłuższego niż 30 dni. Jeżeli jednak przewidzisz termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, to (jako wierzyciel) masz prawo żądać odsetek ustawowych za okres począwszy od 31. dnia po spełnieniu swojego świadczenia. Dniem wykonania świadczenia jest dzień, w którym np. spółka dostarczyła kontrahentowi towar i doręczyła mu fakturę lub rachunek.

Odsetki naliczasz do dnia, w którym otrzymasz zapłatę, ale nie dalej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.

Jeżeli natomiast termin zapłaty nie został w umowie określony, to jako wierzycielowi należą się spółce (i to bez konieczności wezwania dłużnika do zapłaty odsetek) odsetki ustawowe za okres od 31. dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego do dnia zapłaty, ale nie dłuższy niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.

Za dzień wymagalności świadczenia pieniężnego należy przyjąć dzień określony w pisemnym wezwaniu dłużnika do zapłaty, w szczególności w doręczonej dłużnikowi fakturze lub rachunku. Można oczywiście wystosować także inne wezwanie do zapłaty (monit).

Jeśli natomiast dłużnik nie wykona swojego zobowiązania w terminie, jaki ustaliliście, spółka będzie mogła (o ile spełniła swoje świadczenie niepieniężne, np. dostarczyła towar), bez odrębnego wezwania, zażądać odsetek w wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Oznacza to, że w tym terminie może już wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę odsetek. Zwróć przy tym uwagę, że za różne okresy nalicza się różne odsetki:
1) za czas od 31. dnia po dniu, w którym spełniła świadczenie (oraz doręczyła kontrahentowi rachunek czy fakturę), do dnia wymagalności należności spółka nalicza odsetki ustawowe,
2) od dnia wymagalności należności do dnia, w którym kontrahent zapłacił za świadczenie, spółka nalicza odsetki w wysokości odsetek od zaległości podatkowych.

Na podstawie tej ustawy łatwiej będzie dochodzić swoich należności z tytułu kontraktów. W przypadku gdy kontrahent nie zapłaci, można wystąpić do sądu o wydanie nakazu zapłaty, a sąd wyda nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku (art. 485 § 2a kpc). Skorzystanie z postępowania nakazowego jest łatwiejsze: wystarczy, że do pozwu dołączysz umowę (do której ma zastosowanie ustawa), dowód doręczenia towaru oraz dowód doręczenia faktury lub rachunku. Zamiast oryginałów możesz dołączyć do pozwu odpisy dokumentów (ich zgodność z oryginałem musi poświadczyć notariusz albo występujący w tej sprawie adwokat lub radca prawny).

Jak więc wynika z powyższego, możliwe jest stosowanie dłuższych terminów zapłaty niż 30 dni, konsekwencją tego faktu będzie tylko wyżej wskazany sposób liczenia odsetek.

Brak komentarzy:

FACEBOOK