czwartek, 29 maja 2008

Jakie zmiany nastąpią w Kodeksie spółek handlowych?

20 czerwca br. wejdzie w życie nowelizacja ksh (ustawa z 25 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych, Dz.U. nr 86, poz. 524), która wprowadzi nowe przepisy dotyczące transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych (w tym także spółki z o.o.). Zostanie więc określona dokładna procedura umożliwiająca łączenie spółek polskich z niektórymi spółkami utworzonymi zgodnie z prawem państwa członkowskiego UE lub państwa strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mającą siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie UE lub państwa strony umowy o EOG.

Zgodnie z nowymi przepisami spółka kapitałowa (a więc spółka z o.o. i spółka akcyjna) oraz spółka komandytowo-akcyjna mogą łączyć się ze spółką zagraniczną, o której mowa w art. 2 pkt 1 dyrektywy 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych (Dz.Urz. UE L 310 z 25 listopada 2005, str. 1 – nowelizacja ksh dokonuje wdrożenia właśnie tej dyrektywy), utworzoną zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa stro¬ny umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mającą siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie UE lub państwa strony umowy o EOG (to jest właśnie połączenie transgraniczne). Generalnie rzecz biorąc, chodzi o możliwość łączenia się spółek kapitałowych.

W zakresie samego łączenia transgranicznego zasadniczo stosowane będą dotychczas obowiązujące przepisy – przede wszystkim o łączeniu spółek kapitałowych (art. 498–516 ksh) oraz ogólne przepisy dotyczące łączenia spółek (art. 491–497), które także uległy pewnym zmianom:
1) zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami plan połączenia należy ogłosić nie później niż na sześć tygodni przed dniem powzięcia pierwszej uchwały w sprawie połączenia (o której mowa w art. 506 ksh). Po zmianach ogłoszenie będzie musiało nastąpić nie później niż na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, na którym ma być podjęta uchwała o połączeniu. W przypadku zaś gdy spółki uczestniczące w połączeniu złożą wspólnie wniosek o ogłoszenie planu połączenia, ogłoszenie powinno nastąpić nie później niż na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, na którym ma być podjęta pierwsza uchwała o połączeniu;
2) teraz zarządy łączących się spółek powinny zawiadomić wspólników dwukrotnie, w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie, w sposób przewidziany dla zwoływania zgromadzeń wspólników lub walnych zgromadzeń, o zamiarze połączenia się z inną spółką, nie później niż na sześć tygodni przed planowanym dniem powzięcia uchwały o połączeniu. Zgodnie z nowymi zasadami zawiadomienie także będzie dwukrotne, jednak pierwsze zawiadomienie musi być dokonane nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem powzięcia uchwały o połączeniu, a drugie w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia;
3) łączenie się spółek publicznych będzie wymagać uchwały walnego zgromadzenia spółki publicznej, powziętej większością dwóch trzecich głosów, chyba że statut spółki przewiduje surowsze warunki.

Więcej o swoich obowiązkach w przypadku łączenia transgranicznego spółek przeczytasz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK