czwartek, 29 maja 2008

Jaką metodą możesz przeprowadzić konwersję długu na kapitał zakładowy?

Możesz zamienić dług swojej spółki na jej udziały na kilka sposobów, mianowicie poprzez:
– potrącenie,
– wniesienie aportu,
– zwolnienie z długu oraz
– przelew wierzytelności.

Podstawową formą dokonania konwersji jest dokonanie potrącenia. W tym zakresie musisz jednak pamiętać, że wspólnik nie może dokonać potrącenia swojej wierzytelności z wierzytelnością spółki z tytułu wpłaty na udziały (art. 14 § 4 ksh), co oznacza, że potrącenia może dokonać sama spółka lub dojdzie do potrącenia umownego.

Dokonanie konwersji w drodze wniesienia aportu będzie możliwe, kiedy nie są spełnione wymogi konieczne do dokonania potrącenia, a więc gdy wartość rynkowa wierzytelności jest niższa niż jej wartość nominalna.

Zwolnienie z długu może mieć miejsce, gdy wzajemne wierzytelności będą różnego rodzaju, np. udziały mają być objęte za gotówkę, a wspólnik „jest winien” spółce dostarczenia jakichś towarów. Wtedy wierzyciel otrzymuje udziały w spółce, a następnie składacie sobie nawzajem oświadczenie o zwolnieniu z długu (spółka – z tytułu pokrycia udziałów, wierzyciel – z tytułu swojej wcześniejszej wierzytelności).

Z cesją wierzytelności będziesz miał do czynienia, kiedy wspólnik wniesie do spółki przysługujące mu względem niej wierzytelności.

Powyższe metody konwersji pochodzą z artykułów Pana mec. Leszka Czarnego zamieszczonego w Poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.” oraz w „Spółka z o.o. – serwis prawny zarządu”. W tych publikacjach znajduje się także więcej informacji dotyczących samej konwersji.

Brak komentarzy:

FACEBOOK