środa, 21 maja 2008

Kiedy trzeba odwołać pełnomocnictwo?

Ostatnio już kilkukrotnie otrzymałem od Czytelników pytanie związane z właśnie odbywanymi zgromadzeniami wspólników, a dotyczące pełnomocników ustanawianych do zawarcia umów z członkami zarządu (art. 210 ksh).
Pytanie dotyczy sytuacji, w której najpierw został powołany taki pełnomocnik, a następnie nastąpiła zmiana w gronie wspólników – zmienił się cały ich skład lub przynajmniej większość. Czy w takiej sytuacji dotychczasowy pełnomocnik ma dalej uprawnienia do zawierania umów z członkami zarządu, czy też pełnomocnictwo wygasło na skutek zmian w gronie wspólników i wreszcie, czy pełnomocnictwo takie trzeba odwołać, jeśli wspólnicy chcą ustanowić innego pełnomocnika?

Pamiętaj przede wszystkim, że pełnomocnik, o którym mowa w art. 210 ksh, jest pełnomocnikiem powoływanym nie przez wspólników, tylko przez zgromadzenie wspólników rozumiane jako organ spółki. W tej sytuacji zmiany w składzie wspólników nie mają znaczenia dla ważności pełnomocnictwa, gdyż pełnomocnictwa tego nie udzielił Pan X (nawet będący jedynym wspólnikiem spółki Y), ale zgromadzenie wspólników spółki Y. Pełnomocnictwo jest więc nadal ważne, o ile nie wygasło z jakiegoś innego powodu. Jeśli nowi wspólnicy chcą zmienić takiego pełnomocnika, to na najbliższym zgromadzeniu powinni odwołać pełnomocnictwo i ustanowić nowego pełnomocnika.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK