czwartek, 20 listopada 2008

W jakiej formie wspólnik powinien składać oświadczenia spółce?

Dziś omówimy kolejne zmiany w Kodeksie spółek handlowych, o których wspominałem tydzień temu.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami w przypadku, gdy wszystkie udziały spółki przysługują jedynemu wspólnikowi albo jedynemu wspólnikowi i spółce, oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce (zwróć uwagę, że nie chodzi tu o oświadczenia składane "w spółce", a więc np. oddanie głosu na zgromadzeniu) wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jednak w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki oświadczenie to wymaga formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym (art. 173 ksh).

Nowelizacja uchyla § 2 i 3 art. 173 ksh, co w praktyce oznacza, że teraz oświadczenia woli składane przez ww. wspólnika spółce będą musiały być złożone (pod rygorem nieważności) tylko w zwykłej formie pisemnej. Jeśli zatem taki wspólnik będzie chciał zawrzeć ze spółką umowę, to wystarczy, że zostanie ona sporządzona na piśmie. Niepotrzebna więc będzie wizyta u notariusza, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Pamiętaj jednak, że jeśli jakiś przepis wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego (np. przy sprzedaży nieruchomości), to zachowanie tej formy będzie konieczne.

Więcej na temat zmian w ksh przeczytasz w najbliższej aktualizacji poradnika "Doradca Prezesa spółki z o.o.".

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK