czwartek, 27 listopada 2008

W jakiej formie należy zastawić udział?

11 stycznia 2009 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. z 2008 r. nr 180, poz. 1113). Dzięki zmianom łatwiej będzie dokonać wpisu do rejestru i będzie on szerzej dostępny, usunięte także zostały niektóre wątpliwości związane z dotychczasowym funkcjonowaniem rejestru. Szczegółowy opis zmian znajdziesz w najbliższej aktualizacji poradnika "Doradca Prezesa spółka z o.o.", poniżej zamieszczam jedną, najważniejszą dla spółek z o.o. zmianę.

Zgodnie ze starymi zasadami umowa o zastaw powinna być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności. Problem polegał jednak na tym, że z art. 180 ksh wynikało, iż m.in. zastawienie udziału powinno być sporządzone na piśmie z podpisem notarialnie poświadczonym. Praktyka była różna - część umów o zastaw rejestrowy udziału była zawierana na piśmie z podpisem notarialnie poświadczonym, część zaś w zwykłej formie pisemnej. Sądy również miały różną praktykę - jedne przyjmowały umowy na piśmie (i tych była większość), inne żądały podpisów notarialnie poświadczonych.

Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie postanowienie (z 31 marca 2004 r., sygn. akt III CK 429/02, opubl. OSNC 2005/4/67), z którego wynikało, że podstawą wpisu w rejestrze zastawów powinna być pisemna umowa o ustanowienie zastawu rejestrowego z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Po zmianach umowa zastawnicza powinna być pod rygorem nieważności zawarta na piśmie, zaś do umów o ustanowienie zastawu rejestrowego na wierzytelnościach i prawach nie stosuje się przepisów o formie pisemnej szczególnej określonej w odrębnych przepisach. Co oznacza, że teraz będzie wystarczało zawrzeć umowę na piśmie. To dobra wiadomość dla spółek, wspólników i ich wierzycieli - ustanowienie zastawu będzie łatwiejsze i mniej kosztowne.

Brak komentarzy:

FACEBOOK