czwartek, 27 listopada 2008

Jakie inne zmiany zajdą w ksh?

Dziś kończymy omawianie zmian w ksh. Poprzednio opisałem zmiany związane bezpośrednio ze spółką z o.o., poniżej natomiast znajdziesz krótkie omówienie innych zmian, które także mogą dotyczyć Twojej spółki.

Spółka cywilna
Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami spółka cywilna może być przekształcona w spółkę jawną. Przekształcenie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Jeżeli natomiast przychody netto spółki cywilnej w każdym z 2 ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość powodującą, zgodnie z przepisami o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, zgłoszenie jest obowiązkowe i powinno nastąpić w terminie 3 miesięcy od zakończenia 2. roku obrotowego. Nowe zasady usuwają to ostatnie zdanie - przekształcenie spółek cywilnych w spółki handlowe nie będzie więc już obowiązkowe. Będą więc mogły istnieć spółki cywilne o bardzo wysokich przychodach i nie będą musiały zmieniać swojej formy organizacyjno-prawnej.

Spółka jawna
Po zmianach, zawierając umowę spółki jawnej z przedsiębiorcą jednoosobowym, który wniósł do spółki przedsiębiorstwo, odpowiadasz także za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu tego przedsiębiorstwa przed dniem utworzenia spółki, ale tylko do wartości wniesionego przedsiębiorstwa według stanu w chwili wniesienia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela. Zmiana ta jest o tyle korzystna, że ogranicza Twoją odpowiedzialność za długi wspólnika, o których przecież możesz nie mieć pojęcia zawierając umowę spółki jawnej. Bezpieczniej będziesz mógł zatem zawrzeć umowę spółki jawnej z przedsiębiorcą działającym na podstawie wpisu do ewidencji.

Spółka partnerska
Po zmianach umowa spółki partnerskiej powinna być, pod rygorem nieważności, zawarta na piśmie. Nie ma już konieczności zawierania jej w formie aktu notarialnego.

Spółka akcyjna
Zmiany w spółce akcyjnej są pochodnymi zmian w spółce z o.o. i mogą interesować spółki z o.o. jako ich wspólników i kontrahentów.

1) minimalna wysokość kapitału akcyjnego spółki została zmniejszona do 100.000 zł, łatwiej więc będzie taką spółkę założyć i prowadzić w niej różnego rodzaju działania, np. umorzenie akcji. Niekorzystne to będzie natomiast dla kontrahentów tej spółki, gdyż potencjalnie mniejsza będzie możliwość zaspokojenia się z jej majątku. Dodatkowo w przypadku spółki akcyjnej członkowie jej zarządu nie odpowiadają za długi spółki, jak to jest w przypadku spółek z o.o.;
2) podobnie jak w przypadku spółki z o.o., dywidendę wypłacać się będzie w dniu określonym w uchwale walnego zgromadzenia. Jeżeli zaś uchwała walnego zgromadzenia takiego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez radę nadzorczą. Podobnie jak w przypadku spółki z o.o., dzięki tym zmianom ograniczona zostanie możliwość uznania, że zysk został w spółce zatrzymany;
3) oświadczenia składane spółce przez jedynego akcjonariusza, w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu, będą mogły być złożone na piśmie (a nie jak dotąd w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi lub w formie aktu notarialnego). Jeśli więc Twoja spółka jest jedynym akcjonariuszem, to składanie oświadczeń będzie tańsze i prostsze;
4) podobnie jak w spółkach z o.o., można w spółce akcyjnej odbyć zgromadzenie w sposób nieformalny. Obecnie obowiązuje jednak zasada (której nie ma w spółce z o.o.), że uchwały powzięte w ten sposób, z wyjątkiem uchwał podlegających wpisowi do rejestru, powinny być ogłoszone w terminie miesiąca. Teraz ten obowiązek zostanie zniesiony. Zmiana ta na pewno ułatwi życie spółkom akcyjnym i obniży koszty ich funkcjonowania (nie trzeba będzie płacić za publikowanie często wielostronicowych protokołów).

Więcej szczegółów na temat zmian w ksh znajdziesz w najbliższej aktualizacji poradnika "Doradca Prezesa spółki z o.o.".

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK