czwartek, 17 kwietnia 2008

Kto ma prawo do udziałów po rozwodzie?

Jeżeli nabyłeś udziały w spółce z o.o. z majątku wspólnego, przy jego podziale będziesz musiał się podzielić ich wartością ze współmałżonkiem. Czy jednak sąd weźmie pod uwagę faktyczny nakład z majątku wspólnego, czy też będziesz musiał oddać małżonkowi połowę aktualnej wartości udziałów?

Kwestię tę rozstrzygnął ostatnio Sąd Najwyższy (Uchwała Sądu Najwyższego z 13 marca 2008 r., sygn. akt III CZP 9/08). W sprawie tej doszło do sporu między byłymi małżonkami o podział majątku dorobkowego. W jego skład wchodziła m.in. wartość udziałów w spółce, ale wspólnikiem był tylko mąż. W trakcie rozpatrywania sprawy pojawiła się wątpliwość - mąż twierdził, że majątek jest efektem jego pracy, osobistych starań i zaangażowania, zaś wkład (pochodzący z majątku wspólnego) stanowił tylko pewien początek. Trudno jednak te argumenty połączyć z uzasadnionym prawem żony do uczestniczenia we wzroście wartości wniesionego wkładu - to także jej pieniądze „pracowały” na zysk.

W tej sytuacji sąd postanowił zadać pytanie Sądowi Najwyższemu, jakie zasady należy stosować przy określaniu wartości nakładów z majątku wspólnego na majątek odrębny małżonka, który ze środków należących do majątku wspólnego nabywa w sposób pierwotny (przy zawiązywaniu spółki) do majątku odrębnego udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w szczególności zaś:
1) czy wartość tę należy określić jako równą wartości rynkowej udziałów w spółce nabytych w zamian za te środki według stanu spółki na datę ustania wspólności, a cen z daty orzekania o podziale majątku wspólnego, czy też;
2) wartość tę należy przyjąć w kwocie nominalnej zaangażowanych środków z majątku wspólnego ewentualnie odpowiednio zwaloryzowanej w przypadku, gdy od daty nabycia udziałów w spółce do daty orzekania nastąpiła istotna zmiana siły nabywczej pieniądza (np. wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych)?

Sąd Najwyższy uznał, że do majątku wspólnego wchodzi wierzytelność z tytułu nakładu z majątku wspólnego na nabycie udziału w spółce z o.o. Wynika to z tego, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku dorobkowym (art. 45 § 1 krio). Wartość nakładu z majątku wspólnego małżonków na nabycie należącego do jednego z nich udziału w spółce z o.o. powinno się ustalać (dla celów podziału majątku wspólnego) według ceny rynkowej tego udziału. Ponadto przy obliczaniu wartości udziałów trzeba brać pod uwagę stan spółki z chwili ustania wspólności majątkowej małżeńskiej oraz ceny z dnia wydania wyroku dzielącego majątek dorobkowy.
Uchwała ta oznacza, że dla zarządu spółki wspólnikiem pozostaje dotychczasowy wspólnik, a nie jego małżonek.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK