czwartek, 3 kwietnia 2008

Jakie obowiązki ma zarząd podczas obrad zgromadzenia wspólników?

Zasadniczo kompetencje zarządu (także jako organizatora) na zgromadzeniu wspólników ograniczają się do 3 elementów:
1) wpuszczenia na salę obrad wspólników i innych zaproszonych osób oraz wydania niezbędnych materiałów (np. kart do głosowania),
2) otwarcie obrad i wstępne prowadzenie zgromadzenia,
3) składanie wyjaśnień i udzielanie odpowiedzi na pytania wspólników.

W zakresie tego ostatniego punktu pamiętaj, że możesz zostać poproszony o wyjaśnienia działań podejmowanych przez zarząd w poprzednim roku. Przekazane przez zarząd informacje mogą okazać się pomocne dla zgromadzenia w podjęciu istotnych decyzji, np. co do planowanej inwestycji, na którą mają być przeznaczone zyski spółki. Członkowie zarządu mogą być również pytani o podejmowane w ubiegłym roku działania, co ma pomóc wspólnikom w podjęciu decyzji o udzieleniu im absolutorium.

Pamiętaj, że podjęte przez wspólników uchwały nie muszą być ze sobą logicznie powiązane, np. zgromadzenie może zatwierdzić sprawozdanie zarządu z działalności spółki oraz sprawozdanie finansowe, a nie uchwalić absolutorium lub odwrotnie. Może także odwołać członka zarządu, ale w to miejsce nie powołać innego, gdyż wspólnicy nie doszli w tym zakresie do porozumienia. Postaraj się więc osobno argumentować każdą uchwałę, której podjęciem jesteś zainteresowany.

Więcej na temat obowiązków zarządu związanych z odbyciem zgromadzenia wspólników znajdziesz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK