czwartek, 10 kwietnia 2008

Kiedy można uznać, że pracownik otrzymał od Ciebie pismo?

Czy jeśli chcesz rozwiązać umowę z pracownikiem lub doręczyć mu inne pismo, a niestety nie ma go w pracy – musisz czekać aż się w niej stawi, czy też możesz mu wysłać pismo listownie i uznać, że zostało ono doręczone skutecznie? Sąd Najwyższy w jednym z wyroków (Wyrok Sądu Najwyższego z 5 października 2005 r., sygn. akt I PK 37/2005, opubl. OSNP 2006/17-18/263, M.P.Pr. 2006/4/210, M.Prawn. 2006/11/605) stwierdził, że jeśli pracownik nie podejmie przesyłki z poczty, to domniemuje się, że miał możliwość zapoznania się z treścią pisma.

Nie jest to jednak automatyczne uznanie, że pracownik pismo otrzymał, tylko przerzucenie na niego ciężaru dowodu braku możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia pracodawcy. Oznacza to, że jeśli pracownik nie udowodni, iż nie mógł się zapoznać z treścią pisma (np. był na długim wyjeździe), to sąd (w ewentualnym sporze) uzna, że doręczenie pisma było prawidłowe i umowa rozwiązała się właśnie w tym dniu.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK