czwartek, 13 grudnia 2007

Co w praktyce oznacza domniemanie kompetencji zarządu?

Zarząd, jako organ pełniący funkcję wykonawczą w spółce, posiada szereg obowiązków. Dwa najważniejsze i podstawowe to:
- prowadzenie spraw spółki,
- reprezentowanie spółki.

Jednak oprócz zarządu, w spółce istnieją inne organy – zgromadzenie wspólników, rada nadzorcza i komisja rewizyjna (dwie ostatnie nie są konieczne w każdej spółce). Zdarza się, że w spółce powstanie problem – który z organów ma decydować w konkretnej sprawie, nie przypisanej wprost do kompetencji danego organu.

W przypadku zarządu obowiązuje tzw. zasada „domniemania kompetencji”. Oznacza to, że jeśli jakaś kompetencja nie została w przepisach prawa lub umowie spółki przyznana konkretnemu organowi, wówczas należy ona do zarządu. Wynika to z faktu, że wszystkie inne organy mają jasno określone zadania – tylko zarząd ma je zarysowane w sposób ogólny, to on więc powinien podejmować wszelkie działania, które nie zostały „przypisane” innemu organowi.

Zgodnie z powyższą zasadą np. rada nadzorcza nie może rozszerzać swoich kompetencji poprzez wydawanie poleceń zarządowi, żądać od niego podjęcia konkretnych decyzji, stwierdzić, że to od niego należy podjęcie decyzji odnośnie zmiany profilu produkcji itp. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku gdy do jakiegoś działania wezwie zarząd zgromadzenie wspólników (w formie uchwały), w tej sytuacji zarząd powinien zasadniczo wykonywać uchwały, jednak sama realizacja zadań powinna należeć do niego.

Brak komentarzy:

FACEBOOK