czwartek, 22 listopada 2007

W jakiej formie powinna być wyrażona zgoda na zbycie udziału?

O ile umowa spółki nie określa nic innego, zarząd udziela zgody na zbycie udziałów w formie pisemnej. Moim zdaniem zarząd powinien, co do zasady, podjąć w tej sprawie uchwałę, choć nie wynika to wprost z przepisów.

Trudniej jednak zdecydować, która forma jest właściwa, jeśli do wyrażenia zgody uprawniony jest inny niż zarząd organ spółki lub konkretna osoba. Zgodnie z art. 180 ksh zbycia udziału (lub jego ułamkowej części) należy dokonać w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym, zaś zgodnie z art. 63 kc, jeżeli do ważności czynności prawnej wymagana jest forma szczególna, oświadczenie obejmujące zgodę osoby trzeciej powinno być złożone w tej samej formie.

Oznaczałoby to, że jeśli zgodę na zbycie udziału ma wyrazić zgromadzenie wspólników lub rada nadzorcza, uchwały zgromadzenia lub rady powinny być zaprotokołowane przez notariusza. Jeśli zaś taka kompetencja leży w gestii wspólnika, oświadczenie o zgodzie na zbycie udziałów powinien on sporządzić w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Kwestie te budzą wątpliwości wśród specjalistów, ale ja radziłbym udzielać zgody w ww. formach. Pamiętaj, że naruszenie tych zasad może oznaczać, że udzielona zgoda będzie nieważna, a co za tym idzie, nabycie udziałów przez nowego wspólnika będzie bezskuteczne wobec spółki.

Jeśli jesteś zainteresowany tematami związanymi z ograniczeniem możliwości zbywania udziałów, to polecam Ci artykuł poświęcony tym zagadnieniom, który publikujemy w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK