środa, 28 listopada 2007

Czy umowę o pracę możesz wypowiedzieć wysyłając faks?

Pytanie to wydaje się w pierwszym momencie dość dziwne, ale taka sytuacja faktycznie miała miejsce. Pracownik otrzymał wypowiedzenie w tej właśnie formie i oczywiście złożył pozew o przywrócenie do pracy, podważając formę wypowiedzenia, które powinno zostać dokonane na piśmie (faks natomiast jest tylko kopią dokumentu, zaś podpis na nim jest tylko kopią podpisu).

Zgodnie z art. 30 § 3 Kodeksu pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu bez wypowiedzenia umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Niezachowanie tej formy jest naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, a także przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia, a więc uzasadnia roszczenia pracownika o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia, o przywrócenie do pracy albo o zasądzenie odszkodowania.

Sprawa dotarła aż do Sądu Najwyższego, który w uchwale z 2 października 2002 r. (sygn. akt III PZP 17/02, opubl. OSNP 2003/20/481) stwierdził, że „Doręczenie pracownikowi za pomocą faksu pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 § 1 KP, ale stanowi naruszenie art. 30 § 3 KP”.

Zdaniem SN przesłanie faksem dokumentu zawierającego oświadczenie woli, na którym był złożony własnoręczny podpis, nie spełnia warunku podpisu własnoręcznego, a więc stanowi naruszenie przepisów o wypowiadaniu umowy o pracę, choć samo w sobie jest skuteczne - oświadczenie woli dotarło przecież do pracownika.

Jak więc widzisz, wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę raczej nie warto wysyłać faksem lub np. e-mailem.

Brak komentarzy:

FACEBOOK