czwartek, 4 października 2007

Uchroń swoją spółkę przed rozwiązaniem przez sąd

Sytuacja, w której spółka z o.o. jest rozwiązywana przez sąd, nie należy do częstych, ale jako członek zarządu musisz wiedzieć, kiedy jest to możliwe, aby uchronić spółkę przed taką właśnie sytuacją.

Podstawowymi przesłankami do orzeczenia przez sąd rejestrowy rozwiązania spółki jest sytuacja, w której:
1) nie zawarto umowy spółki,
2) określony w umowie albo statucie przedmiot działalności spółki jest sprzeczny z prawem,
3) umowa albo statut spółki nie zawiera postanowień dotyczących firmy, przedmiotu działalności spółki, kapitału zakładowego lub wkładów,
4) wszystkie osoby zawierające umowę spółki albo podpisujące statut nie miały zdolności do czynności prawnych w chwili ich dokonywania.

W powyższych przypadkach sąd najpierw wezwie zarząd do złożenia stosownego orzeczenia, a dopiero później wyda postanowienie o rozwiązaniu spółki. Jeżeli powyższe braki nie mogą być usunięte, sąd rejestrowy orzeka o rozwiązaniu spółki.

Pamiętaj, że z powodu powyższych braków spółka nie może być rozwiązana, jeżeli od jej wpisu do rejestru upłynęło 5 lat (pamiętaj więc, by powołać się na ten argument).

Niezależnie od tego, czy spółka zostanie rozwiązana, czy nie, to orzeczenie o rozwiązaniu spółki nie wpływa na ważność czynności prawnych zarejestrowanej spółki.

Ponadto sąd może wyrokiem orzec rozwiązanie spółki:
1) na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki,
2) na żądanie oznaczonego w odrębnej ustawie organu państwowego, jeżeli działalność spółki naruszająca prawo zagraża interesowi publicznemu.


Więcej o korzystnych zapisach w umowie spółki pisze radca prawny, Ewa Błażejowska w specjalnym dodatku do Poradnika Doradca Prezesa spółki z o.o.

Brak komentarzy:

FACEBOOK