czwartek, 18 października 2007

Kiedy możesz uznać, że podpisując umowę zostałeś wprowadzony w błąd?

Możesz uchylić się od złożonego kontrahentowi oświadczenia woli, jeśli działałeś pod wpływem błędu. Jeśli czynność była odpłatna, to na błąd będziesz mógł się powołać tylko jeśli:
- błąd został wywołany przez Twojego kontrahenta (nawet bez jego winy) lub
- wiedział on o błędzie lub
- mógł z łatwością błąd zauważyć.
W przypadku czynności nieodpłatnej ograniczenia te nie obowiązują.

Możesz powoływać się tylko na tzw. błąd istotny, czyli uzasadniający przypuszczenie, że gdybyś nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłbyś oświadczenia tej treści. Błąd musi też dotyczyć samej czynności prawnej.

Zniekształcenie oświadczenia woli przez osobę użytą do jego przesłania ma takie same skutki, jak błąd przy złożeniu oświadczenia, możesz więc tym uzasadnić uchylenie się od skutków danej czynności.

Jeśli błąd został wywołany przez drugą stronę (lub osobę trzecią, o ile Twój kontrahent o podstępie wiedział i Cię o tym nie poinformował) podstępnie, możesz uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu także wtedy, gdy błąd nie był istotny oraz gdy nie dotyczył treści czynności prawnej.

Jeśli chcesz uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli, które złożyłeś pod wpływem błędu, to musisz złożyć oświadczenie na piśmie (oczywiście za potwierdzeniem odbioru). Na złożenie tego oświadczenia masz 1 rok od chwili wykrycia błędu.

Brak komentarzy:

FACEBOOK