piątek, 9 stycznia 2009

Jak zmieniły się urlopy macierzyńskie?

Dnia 1 stycznia 2009 r. weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy w zakresie urlopu macierzyńskiego (Dz.U. nr 237, poz. 1654). Od tego dnia pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Na powyższej zmianie skorzystają przede wszystkim pracownice, które będą rodzić więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, oraz pracownice, które będą rodzić dziecko po raz pierwszy (te ostatnie zyskają dwa tygodnie urlopu). Dla pracownic, które rodziły już wcześniej dzieci i urodzą następne dziecko, wymiar urlopu pozostanie bez zmian.

Co ważne zwiększona wysokość urlopu macierzyńskiego obejmuje także pracownice, które 1 stycznia 2009 r. przebywają już na urlopie macierzyńskim.

Jeśli jesteś zainteresowany bardziej szczegółowym opisem tych zmian to znajdziesz go w jednej z najbliższych aktualizacji Poradnika "Doradca Prezesa spółki z o.o.".

1 komentarz:

Unknown pisze...

I niech ktos mi powie, że to sie przyczyni do poprawy sytuacji kobiet jako pracownic.... Jeszcze pare takich zmian i nikt nie zatrudni młodych kobiet "na wydaniu"...

FACEBOOK