czwartek, 28 lutego 2008

Do kiedy musisz zgłosić dowód?

Niezłożenie na czas dowodu może spowodować, że przegrasz sprawę, gdyż sąd Twojego wniosku nie uwzględni.

W sprawach gospodarczych wnioski dowodowe zgłaszasz:
- jeżeli jesteś powodem - w pozwie,
- jeżeli jesteś pozwanym w sprawie, w której nie był wydany nakaz zapłaty - w odpowiedzi na pozew,
- jeżeli jesteś pozwanym w sprawie, w której sąd wcześniej wydał nakaz zapłaty - w zarzutach albo sprzeciwie od tego nakazu.

Dowody możesz zgłaszać później, ale tylko wtedy, gdy ich wcześniejsze powołanie nie było możliwe albo że potrzeba ich powołania wyniknęła później.

W postępowaniu nakazowym wszystkie dowody musisz powołać
- jeżeli jesteś powodem - w terminie tygodnia od doręczenia pisma pozwanego zawierającego zarzuty,
- jeżeli jesteś pozwanym - w piśmie zawierającym zarzuty od nakazu zapłaty.

Późniejsze zgłoszenie dowodów jest możliwe tylko w takich przypadkach, jak w postępowaniu gospodarczym.

W postępowaniu uproszczonym wszystkie dowody musisz powołać najpóźniej:
- jeżeli jesteś powodem - na pierwszym terminie rozprawy albo w terminie tygodnia od doręczenia odpowiedzi na pozew lub sprzeciwu od wyroku zaocznego,
- jeżeli jesteś pozwanym - w odpowiedzi na pozew, sprzeciwie od wyroku zaocznego lub na pierwszym terminie rozprawy.

Późniejsze zgłoszenie dowodów jest możliwe tylko w takich przypadkach, jak w postępowaniu gospodarczym.

Powyższe informacje pochodzą z artykułu, jaki publikujemy w najbliższym numerze poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” - znajdziesz tam więcej informacji o tym, kiedy dokładnie trzeba powoływać dowody i co zrobić, kiedy się z tym spóźniłeś.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Czy masz prawo pomylić się przy obliczaniu opłaty sądowej?

Składając pismo do sądu musisz je prawidłowo opłacić. Jeśli tego nie zrobisz, zostanie Ci ono zwrócone. Jeżeli więc nie opłacisz zarzutów od nakazu zapłaty, to możesz przegrać cały proces! Trybunał Konstytucyjny uznał, że jest to sprzeczne z Konstytucją (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20 grudnia 2007 r., sygn. P 39/06).

Zgodnie z przepisami kpc pismo wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego, które nie zostało należycie opłacone, zostanie zwrócone bez wezwania do uiszczenia opłaty, jeżeli podlega ono opłacie w wysokości:
- stałej lub
- stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu.
W ciągu tygodnia od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie strona może uiścić brakującą opłatę. Jeżeli zostanie ona wniesiona we właściwej wysokości, pismo wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia (skutek taki nie nastąpi w razie kolejnego zwrotu pisma z tej samej przyczyny).
Ponadto sąd odrzuca (bez wezwania o uiszczenie opłaty) wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego środki odwoławcze lub środki zaskarżenia (np. apelację, zażalenie, skargę kasacyjną, sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty) podlegające opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu zaskarżenia.

Powyższe zasady stosuje się także do pisma wniesionego przez przedsiębiorcę w postępowaniu w sprawach gospodarczych, także jeśli nie jest on reprezentowany przez adwokata lub radcę prawnego.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że niezgodne z Konstytucją są przepisy kpc w zakresie, w jakim w postępowaniu w sprawach gospodarczych przewidują, że sąd nie wzywa do uiszczenia należnej opłaty, gdy odrzuca nieopłacone zarzuty od nakazu zapłaty wniesione przez przedsiębiorcę niereprezentowanego przez adwokata lub radcę prawnego.

Więcej o skutkach tego orzeczenia przeczytasz w najnowszej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

środa, 20 lutego 2008

Co jest ważniejsze - mandat czy kadencja?

Kadencja to okres, na który członek zarządu zostaje powołany, liczony w pełnych latach od dnia powołania - okres kadencji wynika z zapisu umowy spółki (członka zarządu powołuje się więc na czas określony lub nieokreślony).

Upływ kadencji nie powoduje automatycznego zakończenia pełnienia funkcji - nastąpi to dopiero, gdy wygaśnie mandat. Kadencja wskazuje natomiast (pośrednio), kiedy upływa mandat oraz określa, jak długo członek zarządu powinien pełnić swoje funkcje (choć oczywiście zawsze może się zdarzyć, że mandat wygaśnie wcześniej - ale to już sytuacje szczególne). Jeśli w umowie spółki nie ma zapisu dotyczącego kadencji członka zarządu to w zakresie wygaśnięcia mandatu przyjmuje się domniemanie rocznej kadencji - kwestia ta (a raczej jej konsekwencje) jest jednak w praktyce sporna.

Mandat natomiast oznacza umocowanie członka zarządu do pełnienia funkcji. Mandat trwa od momentu powołania lub momentu określonego w powołaniu do jego wygaśnięcia. W praktyce rzeczywisty okres pełnienia funkcji z reguły różni się od kadencji (może być od niej krótszy bądź dłuższy).
-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Jakie zmiany nastąpiły w PKD?

Od 1 stycznia 2008 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - Dz.U. z 2007 r. nr 251, poz. 1885. Od tego dnia wpis podmiotów podejmujących działalność do Ewidencji Działalności Gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego oraz Krajowej Ewidencji Podatników następuje według nowego PKD 2007 (jest to załącznik do nowego rozporządzenia) - pamiętaj o tym, kiedy będziesz aktualizował w KRS-ie przedmiot działalności spółki.
„Stara” PKD straciła moc, ale stosuje się ją nadal do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed 1 stycznia 2008 r., jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2009 r.

W okresie od 1 lipca 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. będzie dokonywane przeklasyfikowanie według PKD 2007 działalności podmiotów wpisanych do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (prowadzącego rejestr REGON), nastąpi więc wydanie nowych zaświadczeń o numerze REGON. Prezes GUS przekaże Ministrowi Sprawiedliwości, Ministrowi Finansów i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych zaktualizowany zbiór rejestru REGON oraz udostępni zbiory informatyczne rejestru REGON organom prowadzącym ewidencje działalności gospodarczej o podmiotach wpisanych do ewidencji prowadzonej przez dany organ.

czwartek, 14 lutego 2008

Kiedy można uznać, że wspólnik zna treść uchwały?

Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lipca 2007 r. (sygn. akt III CSK 26/2007, opubl. M. Prawn. 2007/16/875) uznał, że jeśli pełnomocnik wspólnika nie zostanie dopuszczony do udziału w zgromadzeniu, to mimo iż jest on obecny na obradach, nie można będzie uznać, że wspólnik zna treść uchwał podjętych na tym zgromadzeniu. Może to spowodować przedłużenie terminu na zaskarżenie uchwały…

Wspólnik może żądać stwierdzenia nieważności uchwały, jeśli jest ona sprzeczna z prawem.
Uchylenia uchwały możesz żądać, jeśli jest ona:
- sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i jednocześnie
- godzi w interesy spółki lub ma na celu pokrzywdzenie wspólnika.

Termin na złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały oraz o jej uchylenie wynosi, w przypadku pozwu o:
- stwierdzenie nieważności uchwały, 6 miesięcy od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie 3 lat od dnia jej powzięcia,
- uchylenie uchwały, 1 miesiąc od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie 6 miesięcy od dnia powzięcia uchwały.

Jak więc widzisz, w takiej sytuacji, jak wynikająca z orzeczenia SN, termin przedawnienia może znacząco wzrosnąć. Może więc w takiej sytuacji warto zawiadomić wspólnika o uchwale, żeby nie mógł on korzystać z możliwości przedłużenia terminu przedawnienia, tak by nie okazało się po 3 latach, że skutecznie podważył on uchwałę i trzeba się w jakichś rozliczeniach (wynikających z tej uchwały) cofnąć o kilka lat, co może się okazać bardzo kosztowne dla spółki.

Pamiętaj też, że po upływie okresów przewidzianych do wniesienia pozwu wspólnik może już tylko podnosić zarzut nieważności uchwały, a więc bronić się, jeśli ktoś zażąda od niego jej wykonania.
-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Czy członek zarządu może być opodatkowany stawką liniową?

Moim zdaniem nie, chociaż w prasie pojawiały się różne sposoby w postaci zawiązywania przez menedżerów spółek osobowych, poprzez które otrzymywaliby dochody opodatkowane następnie stawką 19%.
Zgodnie z art. 18 ksh członkiem zarządu spółki kapitałowej może być tylko osoba fizyczna. Powierzenie zarządu innemu podmiotowi, jak np. spółce menedżerskiej, możliwe więc byłoby tylko na innym szczeblu, w ramach innej komórki działającej w spółce.

czwartek, 7 lutego 2008

Kiedy możesz potrącić wierzytelność?

Jeśli zdecydowałeś się skorzystać z potrącenia, to najpierw warto zwrócić się do kontrahenta z pytaniem, czy wyraża on zgodę na takie rozwiązanie. Jeśli się zgadza, wówczas dokonujecie tzw. potrącenia umownego, czyli w specjalnej umowie określacie zasady potrącenia. Warunki umowy ustalacie samodzielnie. W zasadzie zależą one tylko od woli stron, istotne jest tylko, aby były zgodne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami.

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz go o to pytać lub nie dojdziecie w tej sprawie do porozumienia, to możesz dokonać tzw. potrącenia ustawowego, aby było to możliwe, muszą być spełnione łącznie następujące 4 warunki:
1) Twoja spółka oraz kontrahent są wobec siebie jednocześnie dłużnikami i wierzycielami,
2) przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tego samego rodzaju oznaczone wyłącznie co do gatunku,
3) obie wierzytelności są wymagalne,
4) obie wierzytelności są zaskarżalne, a zatem mogą być dochodzone przed sądem lub innym organem państwowym
(art. 498 § 1 kc).

Kiedy możesz uznać umowę za bezskuteczną?

Kodeks cywilny przewiduje 2 przypadki, kiedy wolno zgłosić żądanie uznania umowy za bezskuteczną. Możesz zatem domagać się tego, gdy:
- Twój dłużnik zawarł umowę z osobą trzecią, której wykonanie uniemożliwi realizację Twojego roszczenia - chroni Cię wówczas instytucja opisana w art. 59 kc,
- Twój dłużnik zawarł z osobą trzecią umowę, na skutek czego stał się niewypłacalny lub mniej wypłacalny - możesz wnieść tzw. skargę pauliańską (art. 527-534 kc).

Bezskuteczności powstanie jednak nie tylko na skutek orzeczenia sądu. Zostały także przewidziane przypadki bezskuteczności czynności prawnych powstałej z mocy samego prawa. Dotyczy to:
- prawa upadłościowego, gdzie bezskuteczność czynności prawnych upadłego do masy upadłości ma na celu ochronę interesów wierzycieli przed nagannymi działaniami upadłego,
- prawa ubezpieczeniowego.

O tym, kiedy dokładnie możesz doprowadzić do uznania umowy za bezskuteczną oraz jak to zrobić przeczytasz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”, w specjalnym haśle poświęconym tej tematyce, z którego pochodzi powyższa informacja.

FACEBOOK