czwartek, 14 lutego 2008

Kiedy można uznać, że wspólnik zna treść uchwały?

Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lipca 2007 r. (sygn. akt III CSK 26/2007, opubl. M. Prawn. 2007/16/875) uznał, że jeśli pełnomocnik wspólnika nie zostanie dopuszczony do udziału w zgromadzeniu, to mimo iż jest on obecny na obradach, nie można będzie uznać, że wspólnik zna treść uchwał podjętych na tym zgromadzeniu. Może to spowodować przedłużenie terminu na zaskarżenie uchwały…

Wspólnik może żądać stwierdzenia nieważności uchwały, jeśli jest ona sprzeczna z prawem.
Uchylenia uchwały możesz żądać, jeśli jest ona:
- sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i jednocześnie
- godzi w interesy spółki lub ma na celu pokrzywdzenie wspólnika.

Termin na złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały oraz o jej uchylenie wynosi, w przypadku pozwu o:
- stwierdzenie nieważności uchwały, 6 miesięcy od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie 3 lat od dnia jej powzięcia,
- uchylenie uchwały, 1 miesiąc od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie 6 miesięcy od dnia powzięcia uchwały.

Jak więc widzisz, w takiej sytuacji, jak wynikająca z orzeczenia SN, termin przedawnienia może znacząco wzrosnąć. Może więc w takiej sytuacji warto zawiadomić wspólnika o uchwale, żeby nie mógł on korzystać z możliwości przedłużenia terminu przedawnienia, tak by nie okazało się po 3 latach, że skutecznie podważył on uchwałę i trzeba się w jakichś rozliczeniach (wynikających z tej uchwały) cofnąć o kilka lat, co może się okazać bardzo kosztowne dla spółki.

Pamiętaj też, że po upływie okresów przewidzianych do wniesienia pozwu wspólnik może już tylko podnosić zarzut nieważności uchwały, a więc bronić się, jeśli ktoś zażąda od niego jej wykonania.
-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK