czwartek, 18 września 2008

Kiedy możesz dokonać potrącenia z pensji pracownika?

Powinieneś znać obowiązki związane z potrąceniami dokonywanymi z pensji pracownika, w przeciwnym razie możesz ponieść konsekwencje w postaci:

wymierzonej przez komornika grzywny w wysokości 500 zł,
odpowiedzialności odszkodowawczej za szkodę wyrządzoną wierzycielowi na skutek np. niezastosowania się do wezwania dotyczącego: niewypłacania dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia i przekazywania zajętego wynagrodzenia, przedstawienia zestawienia wynagrodzenia dłużnika, podania kwoty i terminów przekazywania wierzycielowi wynagrodzenia, złożenia oświadczenia o rodzaju przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia.
Spółka jako pracodawca może potrącić bez zgody pracownika tylko następujące 4 należności:

- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- udzielone pracownikowi zaliczki pieniężne,
- kary pieniężne przewidziane w art. 108 kp.
Zasadniczo inne należności mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika przez pracodawcę tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie (art. 91 kp). Jeżeli pracownik takiej zgody nie wyrazi, pracodawca jest obowiązany wypłacić mu wynagrodzenie w pełnej wysokości, o ile nie jest zobowiązany do potrącenia w przypadkach niewymagających zgody pracownika.

Zgoda pracownika na potrącanie musi być wyrażona na piśmie. Koniecznie zadbaj o zachowanie tej formy. Zgoda pracownika wyrażona w formie ustnej lub dorozumiane wyrażenie przez niego zgody jest nieważne, co należy traktować tak jakby pracownik w ogóle jej nie wyraził. Zgoda pracownika musi być zatem wyraźna i bezsporna. Pisemne oświadczenie pracownika powinno wskazywać na czyją rzecz i w jakiej wysokości może być dokonane potrącenie. Za każdym razem pracownik musi zatem być poinformowany przez pracodawcę o wielkości długu i jego podstawy, aby zgoda jego została uznana za ważną i wiążącą. Wyrażenie zgody przez pracownika na dokonanie potrąceń z jego wynagrodzenia bez świadomości wielkości długu i istnienia przesłanki odpowiedzialności jest bowiem nieważne (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 5 maja 2004 r., sygn. akt I PK 529/2003, LexPolonica nr 366692, Gazeta Prawna 2004/89 str. 8).

Więcej na temat potrąceń przeczytasz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” w artykule, z którego pochodzą powyższe informacje.

Brak komentarzy:

FACEBOOK