czwartek, 18 września 2008

Jak wyliczyć podatek przy sprzedaży udziałów?

Określenie przychodu nie sprawia trudności – jest nim wartość udziałów wyrażona w cenie sprzedaży. Może pojawić się natomiast problem, w którym momencie taki przychód powstaje.

Przychód do opodatkowania powstaje co do zasady nie w chwili otrzymania przez spółkę umówionej płatności, lecz w momencie, w którym przychód stał się już należny, czyli w dniu, w którym płatność stała się już wymagalna, nawet jeśli Twoja spółka jeszcze jej nie otrzymała (art. 12 ust. 3 updop).

Kosztami uzyskania przychodów (w przypadku sprzedaży udziałów) są wszelkie wydatki poniesione na ich nabycie. A zatem będzie to nie tylko kwota zapłaty za udziały, ale także wszystkie wydatki bezpośrednio związane z ich zakupem (art. 16 ust. 1 pkt 8 updop).

Także w przypadku zbycia udziałów objętych za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część koszty uzyskania przychodów w postaci wartości nominalnej objętych udziałów powinieneś określić w celu odprowadzenia podatku dopiero w momencie zbycia udziałów.

Co przy zbyciu udziałów będziesz mógł zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu? Kiedy nie będziesz musiał płacić podatku od czynności cywilnoprawnych? Czy od transakcji musisz zapłacić VAT? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK