czwartek, 24 lipca 2008

Czy odwołanie i rozwiązanie umowy musi nastąpić w jednej uchwale?

Rada nadzorcza może jednocześnie z odwołaniem członka zarządu rozwiązać z nim umowę o pracę. Równoczesność czynności rady nadzorczej trzeba rozumieć dosłownie. Ma ona miejsce tylko wówczas, gdy obie czynności – odwołanie członka zarządu i rozwiązanie z nim umowy o pracę – podjęte są w jednej uchwale (wyrok Sądu Najwyższego z 4 października 2007 r., sygn. akt I PK 127/07).
Ten wyrok SN jest szczególnie ważny dla członka zarządu – jeśli spółka nie będzie właściwie reprezentowana, to możesz liczyć na odszkodowanie.

W sprawie tej Sąd Najwyższy, stwierdził, że z przepisów ksh wynika wprost, że rada nadzorcza reprezentuje spółkę w umowach (czynnościach prawnych) zawieranych między spółką a członkiem zarządu. Kompetencja rady nadzorczej ogranicza się zatem do aktualnych członków zarządu, wygasa, gdy członek zarządu przestał pełnić swoją funkcję. Tymczasem wygaśnięcie członkostwa w zarządzie następuje z chwilą podjęcia uchwały o odwołaniu i w tym właśnie momencie rada nadzorcza traci kompetencję do reprezentowania spółki w czynnościach prawnych między nią a byłym już członkiem zarządu – od tego momentu właściwym do reprezentowania spółki staje się zarząd.

Rada nadzorcza może jednocześnie z odwołaniem członka zarządu rozwiązać z nim umowę o pracę, jednak zasadę tę trzeba zdaniem sądu rozumieć dosłownie, a więc obie czynności (tj. odwołanie i rozwiązanie umowy o pracę) powinny być podjęte w jednej uchwale. Wypowiedzenie umowy o pracę w następnej uchwale nie spełnia wymagania jednoczesności z odwołaniem z funkcji w zarządzie, choćby następna uchwała została podjęta bezpośrednio po odwołaniu. Z chwilą podjęcia uchwały o odwołaniu członek zarządu traci mandat, a rada nadzorcza prawo do reprezentowania spółki.
Zgodnie z ksh nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich prawa członka zarządu do reprezentowania spółki. Sąd Najwyższy uznał jednak, że w umowie spółki możesz przewidzieć reprezentację łączną od określonej wartości, KRS nie może zaś odmówić takiego wpisu w rejestrze (orzeczenie Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2008 r., sygn. akt I CSK 6/08).

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK