czwartek, 19 czerwca 2008

Kiedy tajemnice Twojej spółki będą dodatkowo chronione?

Nowe przepisy o łączeniu transgranicznym spółek, a konkretnie o uczestniczeniu w nim pracowników, zawierają także zapisy mające na celu ochronę tajemnic Twojej spółki. Zgodnie z nimi członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego, zespołu przedstawicielskiego, eksperci oraz tłumacze są obowiązani do nieujawniania uzyskanych w związku z pełnioną funkcją informacji, co do których właściwy organ spółki uczestniczącej (z reguły będzie to zarząd) lub organ zarządzający spółki powstałej w wyniku połączenia transgranicznego spółek zastrzegł obowiązek zachowania ich poufności.

Jeśli więc chcesz korzystać z ochrony, to pamiętaj, żeby dokładnie wskazać, które informacje uważasz za tajemnice spółki. Obowiązek nieujawniania uzyskanych informacji trwa także po zaprzestaniu pełnienia funkcji, chyba że właściwy organ spółki uczestniczącej lub organ zarządzający spółki powstałej w wyniku połączenia transgranicznego spółek inaczej określi zakres związania tajemnicą. Wcześniej wymienione osoby obowiązane do zachowania tajemnicy mogą jednak wystąpić do sądu rejonowego – sądu gospodarczego z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku zachowania poufności informacji.

Ponadto masz prawo, w szczególnie uzasadnionych przypadkach (jako właściwy organ spółki uczestniczącej lub organ zarządzający spółki powstałej w wyniku połączenia transgranicznego), odmówić udostępnienia informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, których ujawnienie mogłoby, według obiektywnych kryteriów, poważnie zakłócić działalność tej spółki, jej spółki zależnej lub zakładu albo narazić je na znaczną szkodę. W takim przypadku specjalny zespół negocjacyjny lub zespół przedstawicielski może jednak wystąpić do sądu rejonowego – sądu gospodarczego z wnioskiem o nakazanie udostępnienia informacji.

Jeśli już dojdzie do sporu sądowego na ww. tle, to pamiętaj, żeby złożyć do sądu wniosek o ograniczeniu prawa wglądu do materiału dowodowego załączonego do akt sprawy w toku postępowania sądowego, powołując się na to, że udostępnienie tego konkretnego materiału groziłoby ujawnieniem informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa lub innych tajemnic podlegających ochronie na podstawie innych przepisów.

Opisane zasady ochrony tajemnicy spółki nie naruszają przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz przepisów o innych tajemnicach chronionych prawem. Jest to więc dodatkowa ochrona.

Brak komentarzy:

FACEBOOK