czwartek, 5 czerwca 2008

Czyjej zgody będzie wymagało zawarcie umowy między spółką a członkiem zarządu? - ciąg dalszy zmian w ksh.

Powinieneś wiedzieć, że oprócz zmian, o których pisałem w zeszłym tygodniu, w najbliższym czasie mogą także nastąpić inne zmiany w Kodeksie spółek handlowych, dużo bardziej związane z codziennym funkcjonowaniem spółki z o.o., m.in. dotyczące wysokości kapitału zakładowego czy złagodzenia przepisów dotyczących formy dokonywania czynności prawnych między wspólnikami a spółką. Jedna z nich, którą podaję poniżej, została już uchwalona przez Sejm (ustawa z 9 maja 2008 r.), nie zakończyła się jednak jeszcze tzw. ścieżka legislacyjna, nie wiadomo więc, w jakim ostatecznie kształcie i kiedy wejdzie w życie. Jak tylko będzie to wiadome, szerszy opis zmian umieścimy w Poradniku, w dziale Nowości.

Zgodnie z już uchwaloną ustawą zmienić się ma art. 15 § 2 ksh, dotyczący zawarcia przez spółkę zależną umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu, prokurentem lub likwidatorem spółki dominującej. Zawarcie takiej umowy będzie wymagało zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki dominującej, a nie jak dotąd rady nadzorczej spółki zależnej. Skutki niedochowania wymogów uzyskania zgody pozostały bez zmian, a więc nieuzyskanie zgody nadal może oznaczać nieważność umowy zwartej między spółką a członkiem jej zarządu.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK