czwartek, 28 sierpnia 2008

Do kogo będziesz mógł wystąpić o interpretację przepisów?

Zmieniono także przepisy, na mocy których możesz złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie, w Twojej indywidualnej sprawie, pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej (np. podatków czy opłat lokalnych). Obecnie katalog spraw, w których możesz żądać interpretacji, został powiększony o kwestie dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. Tak więc teraz będziesz mógł także np. zadawać pytania ZUS-owi, który będzie musiał na nie odpowiedzieć.

Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub, co bardzo ważne i korzystne dla Ciebie, zdarzeń przyszłych. Dzięki temu będziesz mógł np. zaplanować w sposób bezpieczny dokonywane przez siebie transakcje.

Udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji, od której będziesz się mógł odwołać. Interpretacja będzie zawierała wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia.
Wniosek o wydanie interpretacji będzie podlegał opłacie w wysokości 40 zł (do tej samej kwoty zostanie także zmniejszona opłata za interpretację przepisów podatkowych), którą będziesz musiał wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli nie uiścisz opłaty na czas, wniosek Twój pozostanie bez rozpatrzenia.

Nowe przepisy przewidują, że interpretacja ma być wydawana bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania przez organ administracji publicznej lub państwową jednostkę organizacyjną kompletnego i opłaconego wniosku. W razie niewydania interpretacji w terminie będzie się przyjmować, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość Twojego stanowiska, które przedstawiłeś we wniosku o wydanie interpretacji. Nie musisz się więc obawiać tego, że wydanie interpretacji będzie się przeciągać.

Brak komentarzy:

FACEBOOK