środa, 17 grudnia 2008

Jakie są najważniejsze zmiany w VAT?

Ustawa o zmianach w VAT weszła w życie 1 grudnia 2008 r., jednak część zmian obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

W ustawie zdefiniowano m.in. pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jeżeli spółka zdecyduje się na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub wniesienie jej aportem do innej spółki, nie będzie to podlegało opodatkowaniu VAT. Obowiązek korekty podatku naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa będzie dotyczył również tych nabywców, którzy nabyli zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Niestety, nadal będziesz mógł obniżyć obrót na podstawie faktur korygujących dopiero gdy otrzymasz potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę. Tego wymogu nie stosuje się w przypadku:
- eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;
- nabycia energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług rozprowadzania wody i gospodarki ściekami.

Została zmieniona definicja prezentów o małej wartości, których spółka nie musi ewidencjonować. Od 1 stycznia 2009 r. będą to towary, których jednostkowa cena nabycia określona w momencie przekazania nie przekracza 10 zł.

Obowiązują następujące terminy zwroty VAT:
1. Podstawowy termin zwrotu podatku będzie wynosił 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez spółkę. I to niezależnie od tego, jakimi stawkami będzie opodatkowany obrót oraz czy spółka zakupiła środek trwały podlegający amortyzacji.
2. Gdy urząd skarbowy przedłuży termin zwrotu, spółka otrzyma go we wnioskowanej kwocie w ciągu 60 dni, jeżeli złoży zabezpieczenie w wysokości żądanej kwoty zwrotu.
3. Dla podatników, którzy w danym okresie nie wykonali czynności opodatkowanych oraz czynności poza terytorium kraju, wprowadzono możliwość uzyskania zwrotu podatku w terminie 180 dni. Jeżeli tacy podatnicy złożą zabezpieczenie, otrzymają zwrot w terminie 60 dni.
Ponadto spółka nie będzie już musiała zwracać otrzymanego zwrotu podatku, gdy eksportowane przez nią towary powrócą do kraju.

Więcej o zmianach w VAT przeczytasz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”, w artykule, z którego pochodzi powyższy fragment.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Kiedy nie możesz bronić się zarzutem przedawnienia?

Członek zarządu spółki z o.o., od którego wierzyciel żąda pokrycia długów spółki, nie może bronić się zarzutem przedawnienia roszczenia objętego tytułem wykonawczym wystawionym przeciwko spółce.

Jeżeli egzekucja przeciwko spółce z o.o. okaże się bezskuteczna, jako członek jej zarządu odpowiadasz solidarnie za jej zobowiązania. Możesz się od niej uwolnić, jeżeli wykażesz, że:
- we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, albo że
- niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z Twojej winy, albo że
- pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody.

W tego typu postępowaniu członkowie zarządu najczęściej powołują różnego rodzaju zarzuty, by uniknąć odpowiedzialności. W praktyce najczęściej dotyczą one tego, że egzekucja przeciwko spółce nie była bezskuteczna, gdyż spółka posiadała jakiś majątek lub wierzytelność albo że z różnych powodów nie było ich winy w niezłożeniu na czas wniosku o ogłoszenie upadłości. Czasami członkowie zarządu podnoszą także zarzut przedawnienia - jeśli przedawnienie dotyczy możliwości dochodzenia należności spółki od członków jej zarządu, to często zarzut taki okazuje się skuteczny (wierzyciel ma 3 lata na dochodzenie należności od członka zarządu, liczone od dnia, w którym okazało się, że egzekucja prowadzona wobec spółki jest bezskuteczna). Inaczej będzie, gdy termin przedawnienia dotyczy samej należności spółki - zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r. (sygn. akt III CZP 94/08) człon kowie zarządu nie mogą bronić się takim zarzutem.

Pamiętaj, że zdecydowaną większość zarzutów sąd weźmie pod uwagę tylko na wniosek strony, jeśli więc kiedyś toczyć się będzie przeciwko Tobie postępowanie dotyczące odpowiedzialności za długi spółki, to musisz być aktywny i wszelkiego rodzaju zarzuty wprost zgłaszać sądowi. Sąd nie weźmie ich pod uwagę z urzędu.

czwartek, 11 grudnia 2008

Jak zmienią się podatki od osób fizycznych w 2009 r.?

Już wkrótce czekają Cię zmiany w zakresie Twoich podatków (tzn. podatków od osób fizycznych). Większość z nich wchodzi w życie 1 stycznia 2009 r. Najważniejsze zmiany są następujące:
- zeznanie podatkowe będziesz wypełniał w oparciu o nową skalę podatkową ze stawkami 18% i 32% i z nową wolną kwotą od podatku,
- zatrudniając jednego pracownika kilka razy w roku nie będziesz musiał wielokrotnie wystawiać PIT-11 w trakcie 2009 r. (pamiętaj też, że w PIT-11 będziesz wykazywał dochody zwolnione z opodatkowania),
- nie będziesz rozliczał za pracownika ulgi prorodzinnej. Uwaga! Ta zmiana wejdzie w życie dopiero za rok w odniesieniu do zeznań podatkowych za 2009 r. - zeznania za 2008 r. rozliczasz na wniosek pracownika wraz z rozliczeniem ulgi prorodzinnej,
- wreszcie można odliczać składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zapłacone za granicą (nowe przepisy w tym zakresie weszły w życie 1 grudnia 2008 r.),
- jeśli Twoja spółka zostanie zlikwidowana, Ty zaś jako jej wspólnik otrzymasz równowartość wniesionych udziałów, skorzystasz na tym podatkowo - wolna od podatku będzie wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni,
- spółka z o.o. będzie jako płatnik pobierać podatek według stawki 18% bez stosowania kosztów uzyskania przychodów wobec zleceniodawców, wykonawców umów o dzieło, członków zarządu lub rady nadzorczej, o ile miesięczna wartość wypłat nie przekroczy łącznie 200 zł i osoba otrzymująca taką płatność nie będzie pracownikiem spółki,
- przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową będzie mniej korzystne podatkowo, gdyż będzie wiązało się z opodatkowaniem wartości niepodzielonych zysków (podatek PIT obciąży udziałowca, który wpłaci go płatnikowi przed płatnością podatku).

Jeśli jesteś zainteresowany którąkolwiek z tych zmian, to napisz do mnie, a omówię ją szerzej. Szczegółowy opis zmian znajdziesz także w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”, w dziale Nowości, w artykule na ten temat, z którego pochodzi powyższy fragment.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Czy to prawda, że łapówek nie będzie można wliczać w koszty?

Po ostatnim wpisie na blogu dostałem sporo maili od Czytelników, którzy sądzili, że zaszła jakaś pomyłka w zakresie możliwości, a raczej jej braku, wliczania w koszty wydatków na łapówki. A to wcześniej można było to robić - pytali niektórzy?

Jako odpowiedź na wszystkie pytania zamieszczam fragment z artykułu dotyczącego właśnie zmian w podatku dochodowym od osób prawnych, którego autorem jest Pan Tomasz Król, a który możesz znaleźć w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”:

„Na mocy art. 16 ust. 1 pkt 66 updop kosztem uzyskania przychodu nie mogą być poniesione wydatki oraz wartości przekazanych rzeczy, praw lub wykonanych usług, wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji omawianej ustawy tak wyjaśniono konieczność wprowadzenia tego przepisu: „Na posiedzeniu Grupy Roboczej OECD, które odbyło się w dniach 16 -18 stycznia 2007 r. w Paryżu, Polska zobowiązała się do wykonania rekomendacji Rady OECD w sprawie zwalczania przekupstwa w międzynarodowych transakcjach handlowych, poprzez wprowadzenie poprawki do ustawodawstwa krajowego, która jasno potwierdziłaby, że „łapówki” nie mogą być odliczane od podatku oraz rozważenie w tym celu wyraźnego zakazu odliczania „łapówek”. Proponuje się zrealizowanie tego zobowiązania poprzez wyłączenie z kosztów podatkowych poniesionych wydatków oraz wartości przekazanych rzeczy, praw lub wykonanych usług, wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy”. Oczywiście w rachunku kosztów spółki z o.o. nie figuruje pozycja „łapówki”. Jak niesie wieść gminna, taki wydatek może być ukryty pod pozycją „usługi konsultingowe”, „wydatki reklamowe”, „zakup usług u podwykonawców”. W przypadku wykazania przez organy podatkowe (np. na podstawie prawomocnych orzeczeń karnych), że wydatki tego typu były tak naprawdę łapówkami, nie będą one kosztem uzyskania przychodu”.

Moim zdaniem łapówek nigdy nie można było wliczać w koszty, ale dopiero teraz zostało to w sposób bardzo wyraźny podkreślone. Nie będzie więc miało znaczenia, jak zakwalifikowany zostanie wydatek, jeśli de facto jest to łapówka, to na pewno nigdy nie będzie kosztem.

czwartek, 4 grudnia 2008

Jakie są zmiany podatkowe na 2009 r.?

Już wkrótce czekają Cię zmiany w updop. Większość z nich wchodzi w życie 1 stycznia 2009 r. Najważniejsze zmiany są następujące:
- ostatniej zaliczki na podatek dochodowy w roku podatkowym już nie będziesz odprowadzać w podwójnej wysokości, lecz jej wysokość obliczysz od rzeczywistej wysokości dochodu - te zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2010 r.,
- spółka nieodpłatnie użyczając należącą do niej nieruchomość nie będzie osiągać przychodu z tego tytułu - nie zapłaci zatem podatku,
- przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową będzie mniej korzystne podatkowo, gdyż będzie wiązało się z opodatkowaniem wartości niepodzielonych zysków,
- niższa niż obecnie będzie stawka odsetek za zwłokę naliczanych w przypadku, gdy spółka błędnie nie zakwalifikowała składnika majątku do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, ponieważ używała go dłużej niż rok, nie spełniła zatem wymogu, iż powinien on nie przekraczać roku,
- należności pracownicze spółka będzie zaliczać do kosztów według nowych zasad,
- spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów kwoty wydane na zaniechane inwestycje,
- dochody podmiotów powiązanych będą korygowane - spółka jako podmiot powiązany z innym podmiotem zagranicznym nie zapłaci podwójnego podatku,
- więcej darowizn spółka będzie mogła wliczyć w koszty,
- łapówki zostaną wykluczone z kosztów uzyskania przychodów,
- spłata pożyczki z klauzulą waloryzacyjną będzie wymagała rozliczenia przychodów i kosztów.

Jeśli jesteś zainteresowany którąkolwiek z tych zmian, to napisz do mnie, a omówię ją w jednym z następnych e-letterów. Szczegółowy opis zmian znajdziesz także w najbliższej aktualizacji Poradnika "Doradca Prezesa spółki z o.o.", w dziale Nowości, w artykule na ten temat, z którego pochodzi powyższy fragment.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Jak uniknąć podatku od spadków i darowizn?

Od 1 stycznia 2009 r. wydłużony zostanie termin na poinformowanie fiskusa o nabyciu darowizny lub spadku od członków najbliższej rodziny, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie zapłaty podatku od spadków i darowizn. Dotychczas termin ten wynosił 1 miesiąc, teraz zostanie wydłużony do 6 miesięcy.

To bardzo dobra wiadomość dla Ciebie, gdyż dotychczas, jak pokazuje praktyka, podatnicy często spóźniali się zawiadomieniem o tym fakcie organów podatkowych i w efekcie tracili prawo do zwolnienia. Teraz, kiedy będzie na to więcej czasu, będzie Ci łatwiej uniknąć zapłaty podatku. Pamiętaj jednak, że nowe zasady będą dotyczyć obowiązków podatkowych powstałych po 31 grudnia 2008 r. Dla obowiązków podatkowych powstałych przed tą datą wciąż obowiązuje stary, 1-miesięczny termin.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w najbliższej aktualizacji Poradnika "Doradca Prezesa spółki z o.o.", w dziale Nowości.

FACEBOOK